Potvrde i uputi oduzimaju pedijatrima dragocjeno vrijeme za pacijente

dr Snežana Šebek

Administrativni poslovi, koje obavljaju ljekari u domovima zdravlja, i dalje im oduzimaju dragocjeno vrijeme koje bi mogli posvetiti pacijentima. Takvo iskustvo, prema riječima specijaliste pedijatrije dr Snežane Šebek, imaju i njene kolege koji brinu o zdravlju djece u Domu zdravlja Glavnog grada.

“Shodno broju pedijatara kojima aktuelno raspolažemo kvalitet usluga je i više nego dobar. Pedijatrija u Domu zdravlja Glavnog grada je u velikom kadrovskom deficitu, ali činimo sve napore da zadovoljimo potrebe građana. Radimo i svoje i pacijente kolega koji su otišli u penziju, što zna biti prilično iscrpljujuće. Papirologija – potvrde, pisanje opravdanja za škole, izdavanje uputa i traženje koji subspecijalista radi u kojoj ambulanti – sve su to stvari koje oduzimaju mnogo vremena u Domu zdravlja i smanjuju prostor za bavljenje pacijentom”, ističe dr Šebek, koja je i koordinator za primarnu zdravstvenu zaštitu u Udruženju pedijatara Crne Gore.

Prema njenim riječima, problemi sa kadrom aktuelni su i u Insitutu za bolesti djece i Kliničkom centru, gdje obim posla takođe, kako navodi, prevazilazi sve norme. 

Na osnovu višegodišnjeg iskustva i svakodnevne komunikacije sa porodicama, dr Šebek ocjenjuje da su roditelji najviše svjesni važnosti redovnih sistematskih pregleda i vakcinacije u prvoj bebinoj godini.

“Kao neko ko svakodnevno dolazi u kontakt sa roditeljima, mislim da su oni u prvoj godini zainteresovani za sistematske preglede i vakcinaciju, a nakon toga „bježeći“ od MMR vakcine, zanemare sistematske u drugoj godini i sa tri i po godine, koji su ključni u praćenju razvoja djeteta i ranog prepoznavanja kašnjenja i poremećaja. Onda se jave na sistematski za upis u osnovnu školu i onda opet ide zatajenje… Zatim, najčešće izostaju sistematski u drugom, četvrtom, šestom i osmom razredu”, kaže Šebek.

Dr Šebek navodi da u okviru kontinuirane medicinske edukacije u Domu zdravlja redovno sprovode obuke i usavršavanja na razne teme od kardio-pulmonalne reanimacije, anafilaktičkog šoka, ranog prepoznavanja razvojnih kašnjenja, najčešćih odstupanja  u motorici, rane intervencije… Zbog manjka kadra, kako primjećuje, ove godine su redukovane dosta mogućnosti za edukacijom van zemlje.

Prema riječima dr Šebek, u Udruženju pedijatara, nastoje, koliko su u mogućnosti, da sve njihove aktivnosti, posebno u posljednje dvije godine, od kako je na čelu Udruženja dr Lidija Poček, budu usmjerene u pravcu edukacije pedijatara i poboljšanja kvaliteta zdrastvene zaštite djece.

„Udruženje pedijatara je NVO koja je isključivo  organizovana da bude u službi pedijatara cijele Crne Gore. Od osnivanja udruženja imali smo tri sekcije predavanja – pulmološku , neurološku i neonatološku .  Nedavno smo imali i jedan poseban zadatak – organizaciju prvog Pedijatrijskog kongresa koji je održan u septembru u Budvi. Po sudu gostiju iz regiona, ali i iz naše zemlje, prevazišli smo sami sebe. Posebno bih istakla knjigu koja je izašla kao plod našeg zalaganja, naročito kolege Jovana Raičevića – Mala škola vakcinacije, a kolege koje su prisustvovale kongresu imale su priliku da uzmu svoj primjerak“, rekla je Šebek, najavljujući uskoro organizaciju novih sesija predavanja.

Plan je, kako je pojasnila, da objedine više specijalnosti i usaglase stavove struke, jer se nažalost dosta razlikuju.

SOS linija baner

Leave a Reply