Od novembra besplatni voćni obroci za mlađe učenike iz 17 škola

U 17 crnogorskih osnovnih škola đaci od prvog do petog razreda dobijaće besplatne obroke od novembra, rečeno je Pobjedi iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Projektom koji realizuju u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, predviđeno je da djeca u školama za užinu dobijaju voće ili povrće i mliječne proizvode.

Pilot projekat, pod nazivom Zdrave navike u školskom uzrastu, pokrenut je 2019. godine, ali je realizaciju spriječila pandemija izazvana koronavirusom.

“Nastavili smo prošle godine. Sad se trudimo da sa Ministarstvom prosvjete povećamo broj škola”, kaže načelnik Odjeljenja za ekonomske analize i tržište u Ministarstvu Mirsad Spahić.

Objašnjava da škole ne dobijaju obroke od septembra, jer su čekali da se stvore administrativni uslovi za to. U planu je da počnu raspodjelu u novembru i decembru.

Količina obroka po učeniku iznosi od 100 g do 150 g voća ili povrća, od 0,15 l do 0,25 l mlijeka ili mliječnog proizvoda.

U planu je da se obroci isporučuju za 8.209 učenika, a spisak škola je predložilo Ministarstvo prosvjete.

“Pojedine škole nemaju adekvatne prostorije za držanje mliječnih proizvoda i nemaju zaposlene koji bi se brinuli o dostavljenim obrocima, ali kroz vrijeme smo zajednički riješili i te izazove”, kazao je Spahić.

On ističe da ima prostora da se uključi još škola, podsjećajući da kada Crna Gora postane punopravna članica EU, imaćemo pristup evropskim fondovima koji će finansirati isporuku obroka za sve škole koje budu zainteresovane.

Odabir poljoprivrednih proizvođača za obroke se obavlja kroz javni poziv, a Spahić kaže da su do sada učestvovale pojedine mljekare koje su isporučivale jogurt i organski poljoprivredni proizvođači koji su isporučivali organske jabuke.

“Ministarstvo za ove potrebe izdvaja oko 300.000 eura godišnje, a godišnji utrošak ovih sredstava iznosi oko 150.000 eura”, rekao je Spahić.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u skladu sa agrobudžetom za 2024. godinu i budžetskom mjerom 1.2.2- Program besplatne distribucije voća, povrća, mlijeka i mliječnih proizvoda u školama (školske šeme) i Odlukom br. 04-307/24-2964/1 od 10. aprila 2024. godine, objavilo je javni poziv za dobavljače i proizvođače zainteresovane za učešće u programu voće, povrće, mlijeko i mliječni proizvodi za škole, za školsku 2024/25. godinu- prvo polugodište. Kako Spahić objašnjava, predmet javnog poziva je odabir dobavljača za distribuciju voća, povrća, mlijeka i mliječnih proizvoda, učenicima osnovnih škola od prvog do petog razreda u 17 osnovnih škola, u opštinama: Danilovgrad, Berane, Bijelo Polje, Kolašin, Bar, Ulcinj, Podgorica, Nikšić i Pljevlja.

“Proizvodi koji se dostavljaju školama moraju ispunjavati standarde bezbjednosti hrane, kao i tržišne standarde u skladu sa propisima kojima su ove oblasti uređene. Moraju biti prihvatljivi u pogledu kvaliteta i u količini koja je dovoljna kako bi se izvršila raspodjela na ukupan broj učenika u školama i razredima koji učestvuju u sprovođenju Programa, pri čemu količina obroka po učeniku iznosi: od 100 g do 150 g voća ili povrća, od 0,15 l do 0,25 l mlijeka ili mliječnog proizvoda”, naveo je Spahić.

U program su uključene škole “Mileva Lajović Lalatović”- Nikšić, ,,Radomir Mitrović“ – Berane, ,,Vuk Karadžić“ – Berane, ,,Vuko Jovović“ – Danilovgrad, ,,Štampar Makarije“ – Podgorica, ,,Marko Miljanov“ – Bijelo Polje, ,,Ratko Žarić“ – Nikšić, ,,Risto Ratković“ – Bijelo Polje, ,,Anto Đedović“ – Bar, ,,Maršal Tito“ – Ulcinj, ,,Ristan Pavlović“ – Pljevlja, ,,Salko Aljković“ – Pljevlja, ,,Srbija“ – Bar, ,,Boško Strugar“ – Ulcinj, ,,Risto Manojlović“ – Kolašin, ,,Maksim Gorki“ – Podgorica i ,,Vukašin Radunović“ – Berane.

Spahić kaže da je Ministarstvo objavilo i javni poziv za sprovođenje pratećih obrazovnih mjera u okviru Programa poboljšanja dostupnosti hrane (voća, povrća, mlijeka i mliječnih proizvoda) za škole za 2024. godinu. Objašnjava da je cilj ovog javnog poziva realizacija pratećih obrazovnih mjera u školama, a što podrazumijeva podršku sjetvi, sadnji i održavanju školskih bašta.

“Korisnici sredstava podrške, po ovom javnom pozivu, su zainteresovane osnovne škole, srednje poljoprivredne škole, kao i srednje stručne škole koje obavljaju obrazovnu djelatnost u sektoru poljoprivrede sa teritorije Crne Gore. Investicije koje se mogu podržati kroz ovaj javni poziv jesu formiranje školskih i oglednih bašta u okviru školskog ekonomskog prostora – dvorišta, a u cilju edukacije djece o poljoprivrednoj proizvodnji i povezivanja djece sa poljoprivrednom praksom”,  precizirao je Spahić.

Izvor: Pobjeda

SOS linija baner

SOS linija baner

Leave a Reply