Asistenti koji su raspoređeni u 26 crnogorskih osnovnih i srednjih škola u 11 opština, u okviru pilot projekta, postupaće po instrukcijama školskih timova za prevenciju i sprečavanje nasilja i vandalizma. Njihov glavni zadatak biće da u slučaju sumnje da se priprema ili vrši neki oblik nasilja ili se ugrožava bezbjednost učenika o tome obavijeste odjeljenskog starješinu, pedagoško-psihološku službu i direktora škole.
Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija su podsjetili da su sa Ministarstvom rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga 16. septembra potpisali Sporazum o saradnji sa direktorima/cama osnovnih i srednjih škola, čime je zvanično započet Pilot program „Sprečavanje nasilja i vandalizma u školama“.
“U okviru ovog programa, asistenti i asistentkinje za sprečavanje nasilja i vandalizma, izabrani putem Javnog poziva koji je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija objavilo u maju ove godine, su raspoređeni u škole kako bi pružili potrebnu podršku i osigurali uspješno sprovođenje aktivnosti na terenu. Pilot-program će trajati 10 mjeseci i očekuje se da će doprineti smanjenju nasilja i vandalizma u školama, kao i unapređenju opšte sigurnosti učenika i osoblja”, naveli su iz Ministarstva prosvjete.
Prema projektu, koji se realizuje, asistent/kinja se obavezuje da postupa po instrukcijama Tima za prevenciju i sprečavanje nasilja i vandalizma u školama, da o događaju odmah obavijesti odjeljenjskog starješinu, PP službu i direktora/cu i da popuni formular za praćenje pojave nasilja i vandalizma u školama.
“Asistent/kinja obavještava odjeljenjskog starješinu, PP službu i direktora/icu: u slučaju sumnje da se priprema ili vrši neki oblik nasilja ili se ugrožava bezbjednost učenika/ce i u slučaju sumnje da je ugrožena školska imovina”, kazali sui z Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.
Program se sprovodi u 26 obrazovnih ustanova u Podgorici, Cetinju, Nikšiću, Beranama, Bijelom Polju, Rožajama, Andrijevici, Danilovgradu, Ulcinju, Herceg Novom i Baru.