Zavod za udžbenike i nastavna sredstva je, uz podršku Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija i u saradnji sa Codelab-om, objavio e-lektiru Crvenkapa- prvi u nizu modernih multimedijalnih edukativnih sadržaja za najmlađe, saopšteno je iz MPNI.
Djeca će, kako su naveli, moći da uživaju u predivnim ilustracijama legendarnog Boba Živkovića, naraciji Svetlane Kalezić Radonjić i glasovnoj glumi poznatih crnogorskih glumaca: Itane, Dijane i Davora Dragojevića.
“Tu je i osam igralica tj. aktivnosti kojima se djeca mogu zabaviti nakon što odslušaju i odgledaju lektiru i na taj način i provjeriti koliko su zapamtili i razumjeli”, kaže se u saopštenju.
Crvenkapa je dostupna na sajtu Zavoda, u dijelu Digitalni sadržaji, kao i na edukativnoj platformi Digitalna škola, na kojoj se može naći i nalazi mnogo drugih edukativnih materijala za djecu svih uzrasta.
Kada je riječ o lektirama, osim Crvenkape, ove godine će u digitalnoj formi biti objavljene i Pinokio i Doživljaji mačka Toše.
“Aktivnosti koje Zavod za udžbenike sprovodi su proistekle iz Strategije digitalizacije obrazovanja do 2027. godine, kojom su definisane obaveze institucija obrazovanja u procesu dIgitalizacije obrazovnog sistema u Crnoj Gori, a sve u cilju edukativnog usmjeravanja djece na digitalne sadržaje prilagođene njihovom uzrastu”, navodi se u saopštenju.
Na projektu digitalizacije obrazovnih sadržaja, pored Zavoda za udžbenike i Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, radi i kompetentni konsultantski tim u kojem su pedagozi, psiholozi i defektolozi, koji ocjenjuju primjenjivost digitalnih sadržaja, odnosno prilagođenost uzrastu djece koja će ih koristiti.
Uskoro će biti ponovo raspisan javni poziv za sadržaje koji će biti na neki način nastavak ovoga što Zavod za udžerbenike i nastavna sredstva predstavlja.
“U planu je da se digitalizuje još nekoliko lektira, radiće se i na sadržajima iz oblasti medijske pismenosti, sprečavanja nasilja, kao i onih koji će biti namijenjeni djeci sa posebnim obrazovnim potrebama. Ovi sadržaji će se sukcesivno izrađivati, biće gotovi do kraja ove godine i biće dopuna štampanim udžbenicima. Te dopune biće veoma korisne u savladavanju gradiva našim đacima, ali neće dovoditi u pitanje postojanje štampanih udžbenika, već će doprinijeti podizanju nivoa kvaliteta nastave u vaspitno-obrazovnom sistemu Crne Gore”, naglasili su iz MPNI.
Paralelno sa ovim, Zavod je u fazi istraživanja tržišta, nakon čega će se raspisati tender za nabavku platforme na kojoj će se, u dogledno vrijeme, naći digitalni udžbenici.