Polovina vozača u Crnoj Gori ne koristi sjedište za djecu prilikom njihovog prevoženja u vozilima, iako upotreba tog zaštitnog sistema smanjuje rizik od smrtnog ishoda prilikom saobraćajnih nezgoda za oko 50 odsto. To pokazuju podaci koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova prikupilo tokom 2022. godine u skladu sa metodologijom uspostavljenom u okviru ESRA (E-Survey of Road users‘ Attitudes) projekta, kroz stavove učesnika u saobraćaju. Isti podaci pokazuju da je trećina vozača prijavila da su bar jednom u posljednjih 30 dana upravljali vozilom nakon konzumiranja alkohola, dok je 4,7 odsto prijavilo vožnju nakon upotrebe droga.
“Kada se posmatra upotreba zaštitnih sistema u vozilima (sigurnosni pojasevi i sjedišta za djecu), može se zaključiti da je stanje nepovoljno, jer više od jedne trećine vozača najmanje jednom u prethodnih mjesec dana nije koristilo sigurnosni pojas, dok skoro polovina vozača nije koristila sjedište za djecu prilikom njihovog prevoženja u vozilima. Ovi rezultati su zabrinjavajući, posebno ako se uporede sa stanjem u zemljama Evrope, gdje je Crna Gora rangirana kao posljednja kada je u pitanju upotreba zaštitnih sistema u vozilima”, upozorio je MUP u Strategiji poboljšanja bezbjednosti u drumskom saobraćaju za period od 2023. do 2030. godine.
Upotreba sigurnosnog pojasa smanjuje rizik smrtnog ishoda za oko 50 odsto kod vozača i kod djece, a 40 odsto kod putnika na prednjem sjedištu. Istraživanje MUP-a pokazuje da 40 odsto putnika u posljednjih mjesec bar jednom nisu koristili sigurnosni pojas na prednjem sjedištu i više od 90 odsto na zadnjem sjedištu automobila.
“Skoro polovina učesnika u saobraćaju smatra da nije potrebno koristiti sigurnosni pojas na zadnjem sjedištu automobila, što predstavlja zabrinjavajući podatak i potrebu za urgentnim djelovanjem u ovoj oblasti. Pored toga, iako velika većina učesnika smatra da je opasno ako djeca u vozilu ne koriste zaštitno sjedište ili pojas, sa druge strane, skoro četvrtina njih navodi da nije potrebno koristiti sjedište za djecu na kratkim putovanjima”, navode u MUP-u.
Podaci MUP-a pokazuju da je preko 84 odsto vozača u Crnoj Gori prijavilo da su najmanje jednom u posljednjih mjesec upravljali vozilom iznad propisanog ograničenja brzine na putevima u naselju i van naselja.
“U odnosu na zemlje Evrope, problem brze vožnje je izraženiji u Crnoj Gori, pa se svrstava u red najslabije rangiranih zemalja. Brza vožnja nije povezana samo sa rizikom nastanka saobraćajnih nezgoda, već i sa težinom posledica, i kako je u Evropi brzina jedan od tri glavna faktora rizičnog ponašanja, neophodno je postavljanje fokusa na koncept strateškog upravljanja brzinama”, konstatuju u MUP-u.
U pogledu vožnje pod uticajem alkohola i droga, više od trećine vozača je prijavilo da su bar jednom u poslednjih 30 dana upravljali vozilom nakon konzumiranja alkohola, dok je 4,7 odsto prijavilo vožnju nakon upotrebe droga. Zastupljenost vožnje pod uticajem alkohola, kako upozoravaju, dvostruko je veća u odnosu na evropski prosjek, što ukazuje na alarmantnu situaciju u Crnoj Gori u pogledu ovog rizičnog ponašanja u saobraćaju, dok, što se tiče vožnje pod uticajem droga, situacija je nešto povoljnija u odnosu na prosjek evropskih zemalja.
Nacionalni rezultati pokazuju da više od jedne trećine korisnika dvotočkaša ne koriste zaštitnu kacigu i da je Crna Gora klasifikovana među zemlje sa najnepovoljnijim vrijednostima, a istraživanja ukazuju da biciklisti svojim ponašanjem u saobraćaju u velikoj mjeri doprinose učešću u saobraćajnim nezgodama.
“Rezultati ukazuju da preko 80 odsto biciklista vozi bicikl bez upotrebe zaštitne kacige. Pored toga, skoro tri četvrtine biciklista je prijavilo da ne koriste retro-reflektujuće prsluke u uslovima smanjene vidljivosti. Takođe, oko jedne trećine biciklista je prijavilo da su prešli kolovoz kada je bilo crveno svjetlo na semaforu. Slični rezultati zabilježeni su u zemljama Evrope”, podaci su objavljeni u Strategiji poboljšanja bezbjednosti.
Izvor: Dan