Za novac iz Alimentacionog fonda predato 215 zahtjeva, donijeto samo 20 rješenja

Iako su zvaničnici najavljivali da bi prve isplate iz Alimentacionog fonda mogle biti već krajem novembra, iz Ministarstva rada i socijalnog staranja je CdM-u saopšteno da je zaključno sa jučerašnjim danom donijeto svega 20 rješenja. To znači da se prve isplate mogu očekivati najranije sredinom januara. Zakon o privremenom izdržavanju djece, kojim je definisano da ukoliko roditelj ne isplaćuje alimentaciju djeci, država preuzima tu obavezu, stupio je na snagu 1. novembra. Tim Zakonom je uveden i dugoočekivani Alimentacioni fond.

Iz tog resora je CdM-u rečeno da je broj podnijetih zahtjeva za Alimentacioni fond na nivou države do sada 215.

“Izrada rješenja je još uvijek u toku, a kako su postupci za pojedine zahtjeve još uvijek u fazi dopune dokumentacije, do sada je odobreno 20 zahtjeva”, kazali  su iz tog resora.

Prvih dana od stupanja na snagu ovog zakona roditelji su već naišli na prve prepreke da dođu do isplate naknada iz Alimentacionog fonda. Tada je državni sekretar Ministarstva rada i socijalnog staranja Darko Stojanović kazao da će taj Vladin resor uraditi sve da se otklone prepreke i nedoumice koje su se javile nakon stupanja zakona na snagu. Roditelji su vraćani da dopune dokumentaciju što nije u skladu sa donešenim Zakonom. Stojanović je poručio da roditelji nemaju zbog čega da brinu i da nema bojazni da će zakon zaživjeti na pravi način.

“Definitivno postoje nedoumice, ali trudićemo se da se te nedoumice u hodu ispravljaju i ako zaključimo da zakon ima nelogičnosti koje se tiču same implementacije, najmanji problem će biti da izmijenimo stavke”, naglasio je Stojanović.

On je rekao da sama činjenica da postoje problemi sa presudama iz ranijeg perioda gdje nije bila praksa da se naznači broj žiro računa i iznos, traži neki dokaz nenaplativosti, a jedini dokaz je preko izvršitelja ili sudska presuda. Neophodan dokaz o nenaplativosti može biti izvod iz banke gdje se vidi da alimentacija nije uplaćena dva mjeseca ili više ili ako uopšte nije bilo uplata javni izvršitelj izdaje dokument da nije moguća naplata.

Zahtjev treba da sadrži:

1) lične podatke djeteta, roditelja sa kojim dijete živi, odnosno staraoca djeteta: ime i prezime, datum i mjesto rođenja, pol, državljanstvo, adresu prebivališta ili boravišta, broj lične karte, odnosno drugog dokumenta na osnovu kojeg se može utvrditi identitet lica;

2) broj bankovnog računa roditelja sa kojim dijete živi ili staraoca djeteta;

3) datum od kada dužnik izdržavanja ne ispunjava svoju obavezu izdržavanja

Koji dokazi su neophodni uz zahtjev?

Uz zahtjev, kojim se pokreće postupak, podnose se, u originalu ili ovjerenom prepisu, sljedeći dokazi:

1) potvrda o mjestu prebivališta djeteta;

2) izvršna isprava na osnovu koje je određeno izdržavanje;

3) dokaz da dužnik izdržavanja nije izmirio obavezu izdržavanja;

4) izvod iz matične knjige rođenih djeteta;

5) dokaz kojim se potvrđuje status lica sa invaliditetom u slučaju da je riječ o djetetu sa invaliditetom ili djetetu čiji je roditelj lice sa invaliditetom.

Zakonom je predviđeno da će se sredstva za finansiranje Alimentacionog fonda Fonda obezbjeđivati iz budžeta države, sredstava dobijenih prodajom trajno oduzete imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, sredstava pribavljenih zaključenjem sporazuma o priznanju krivice, uplata nastalih primjenom instituta odloženog krivičnog gonjenja, naplaćenih novčanih kazni, donacija domaćih i stranih fizičkih i pravnih lica, uplata privrednih društava po osnovu ugovora o osiguranju i prihoda od igara na sreću.

Samohrani roditelji u 80 odsto slučajeva u Crnoj Gori su žene, dok minimalna alimentacija koju određuje sud ne može biti niža od 67 eura mječecno, a ni veća od 50 odsto zarade roditelja.

Izvor: CDM

SOS linija baner

Leave a Reply