Životinje uživo do 10. oktobra u Prirodnjačkom muzeju

“Noćas nastupaju ….. životinje uživo” naziv je izložbe koja je otvorena u Prirodnjačkom muzeju Crne Gore, u okviru Festivala nauke – Evropska noć istraživača. Postavka živih eksponata može se pogledati svakim radnim danom od 9 do 20 i subotom od 9 do 15 sati do 10. oktobra u izložbenom paviljonu ove institucije u Ulici Oktobarske revolucije 74 u Podgorici.

Riječ je o neobičnoj izložbi gmizavaca, vodozemaca, insekata i drugih beskičmenjaka, koja je otvorena prije nekoliko dana, a prvi je put da Prirodnjački muzej organizuje postavku “živog materijala”.

Kako je na otvaranju rekla direktorica Prirodnjačkog muzeja dr Natalija Čađenović, kroz Festival nauke, ova kulturna i naučno-istraživačka institucija teži da osvijetli i približi široj javnosti rezultate rada svojih kustosa, konzervatora i preparatora, kroz izložbe koje su najčešći vid prezentacije bogate kulturne i prirodne baštine.

Osim nekih egzotičnih vrsta zmija, posjetioci prvi put imaju priliku da vide i sve tri vrste otrovnica koje se mogu sresti na našim prostorima.

„Izložba ima za cilj podizanje svijesti o značaju zaštite i očuvanja ovih grupa životinja. S obzirom da su kod nas zmije oduvijek predstavljane u negativnom svjetlu, te postoje mnoge zablude i predrasude vezane za njih, važno je da pomognemo ljudima da ih bolje upoznaju i razumiju”, kazala je Čađenović.

Koautor izložbe Tihomir Radonjić je istakao da posjetioci prvi put imaju priliku da vide i neke egzotične vrste zmija koje se uzgajaju kao kućni ljubimci, a potiču iz tropskih predjela.

“Tu su prije svega kraljevski pitoni, kukuruzni smukovi, mliječne zmije, neke vrste boa koje su  takođe egzotične vrste i baronijev smuk koji potiče iz Južne Amerike”, rekao je Radonjić.

On ističe kako je ovo dobra prilika da posjetioci nauče kako da razlikuju sve tri naše otrovnice – poskoka, šarku i šargana.

Ovogodišnji program u okviru manifestacije Evropska noć istraživača, osim ove izložbe, obuhvatio je i četiri radionice na kojima su učestvovali stručnjaci Prirodnjačkog muzeja.

SOS linija baner

Leave a Reply