Kako će izgledati početak školske godine u svijetu

Poseban izazov u doba pandemije COVID -19 svuda u svijetu je organizacija nastave u školama. Za razliku od prošle školske godine, većina zemalja sada je spremnija za to, osmislili su planove i uveli jasne preporuke, kako bi izbjegli ponovno zatvaranje i prelazak na online nastavu. U iščekivanju odluka i jasnih smjernica kako će to izgledati u crnogorskim školama, prenosimo vam iskustva iz nekih zemalja.  

Velika Britanija

Prema zvaničnim preporukama britanskih vlasti za ovu školsku godinu, maske se ne preporučuju učenicima, osoblju i posjetiocima ni u učionicama, ni u zajedničkim prostorijama. Kako se navodi u preporukama objavljenim na gov.uk, Vlada je uklonila zahtjev za nošenjem zaštitnih maski, ali očekuje i preporučuje da se nose u zatvorenim i prepunim prostorima gdje se može doći u kontakt sa ljudima koje inače ne srijeću. To uključuje javni i namjenski prevoz do škole ili fakulteta. „Ukoliko dođe do povećanja zaraženih u školi, preporučuje se da se zaštitne maske nose privremeno u zajedničkim prostorijama ili učionicama“, navodi se u preporukama.

Osim toga, obrazovne ustanove u Velikoj Britaniji su u obavezi da imaju plan za upravljanje epidemijom, u kojem je naznačeno kako djelovati ukoliko dođe do izbijanja zaraze u određenoj školi ili lokalnom području (ako u roku od 14 dana bude nekoliko potvrđenih slučajeva, smatra se da je došlo do izbijanja epidemije).

„S obzirom na štetan uticaj koji ograničenja/restriktivne mjere mogu imati na djecu i mlade u obrazovanju, sve mjere u školama treba smatrati samo kao posljednje sredstvo, svesti ih na najmanji mogući broj škola ili grupa i za najkraće moguće vrijeme“, stav je britanskih vlasti, uz preporuku da i dalje djeca moraju imati obezbijeđene uslove za pojačane higijenske mjere, pranje ruku ili dezinfekciju.

Škole su u obavezi i da osiguraju dobru ventilaciju i održavanje ugodnog nastavnog okruženja. Britanci najavljuju i niz programa i aktivnosti za podršku učenicima kako bi nadoknadili propušteno obrazovanje kao posljedicu pandemije. Osim nacionalnih smjernica, sve članice Velike Britanije mogu se rukovoditi i sopstvenim preporukama. Tako će školska godina izgledati nešto drugačije u Sjevernoj Irskoj.

Prema pravilima koja važe u irskim školama, maske se ne preporučuju djeci mlađoj od 13 godina, ali neka djeca mogu odlučiti da ih nose.

Uz zvanični stav Ministarstva obrazovanja (izvor: gov.ie) da se škole potpuno otvore, preporučeno je da se koliko god je to moguće izbjegava korišćenje javnog prevoza.

U situaciji gdje se mora koristiti javni prevoz, neophodno je strogo pridržavanje pravila fizičke distance, a učenici stariji od 13 godina treba da nose zaštitne maske u skladu sa nacionalnim smjernicama. Školama je saopšteno da obezbijede više pristupa školskim zgradama, kako bi se izbjeglo grupisanje većeg broja đaka.

„Fizičko distanciranje ključna je mjera za sprečavanje širenja COVID-19. Kako bi se olakšalo fizičko distanciranje u osnovnim školama, učenici i njihovi učitelji mogu se razvrstati u “razredne mjehuriće“ i „mahune“. Unutar razrednog mjehurića (nezavisna odjeljenja) učenici i nastavnici mogu se dalje podijeliti u još manje grupe ili „mahune“, u mjeri u kojoj je to praktično. Veličine mahuna trebaju biti onolike koliko je to potrebno zavisno od veličine učionice. Pri tom, mora postojati najmanje metar udaljenosti između svake mahune, odnosno manje grupe đaka, kao i između pojedinačnih učenika i nastavnika u svakoj mahuni, kad god je to moguće“.(gov.ie)

Luksemburg

Prema smjernicama za organizovanje nastave u školama u Luksemburgu, đaci, a ni nastavnici, nijesu u obavezi da nose maske u učionicama, ukoliko u grupi nema više od deset osoba.

Maske nijesu preporučene ni u vrtićima, kao ni poštovanje fizičke distance, ako se poštuje isti uslov da je rad organizovan samo u grupi sa manje od deset mališana. U školama je, prema zvaničnim smjernicama, dozvoljeno da u istoj učionici bude i do 30 djece, ali je preporuka ipak da taj broj ne prelazi deset kada je riječ o aktivnostima u zatvorenom prostoru. Iz tog razloga, preporučuju što više aktivnosti vani i izbjegavanje aktivnosti koje uključuju intenzivan fizički kontakt.

„Na otvorenom nije potrebno nositi masku i držati se na fizičkoj distanci. U zatvorenom prostoru, u slučajevima gdje ima više od desetoro djece, maske moraju nositi stariji od šest godina i odrasli, čak i dok sjede (osim za vrijeme obroka). U sportskim aktivnostima veličina grupe je ograničena takođe na deset osoba bez nošenja maski i bez poštovanja socijalne distance. Maske su obavezne u svlačionicama. Tokom obroka u zatvorenom prostoru, najviše četiri osobe mogu sjedeti za istim stolom“, neke su od preporukaza škole u Luksemburgu.

Tamošnje vlasti jasno su precizirale i u kojim slučajevima se donosi odluka o zatvaranju škole/obrazovne ustanove. Do toga dolazi u slučaju lanca infekcije unutar ustanove, kao i usljed značajnog povećanja broja pozitivnih rezultata testa među nacionalnom školskom populacijom.

Francuska

Vlada Francuske je za narednu školsku godinu, koja počinje 1. septembra, uspostavila sistem semafora na četiri nivoa. Oni će se zasnivati na trenutnoj zdravstvenoj situaciji i mogu se odrediti na lokalnom, regionalnom ili nacionalnom nivou, zavisno od broja zaraženih.

Koji nivo će se primjenjivati u školama biće objavljeno na početku nove školske godine, a modeli podrazumijevaju sljedeće:

Zeleni nivo

– Časovi uživo u osnovnim školama, srednjim školama i na fakultetima;

– Nastava u osnovnoj školi gdje su učenici premladi za vakcinaciju (Francuska trenutno nudi vakcinu starijima od 12 godina) biće obustavljena sedam dana ako je jedan učenik ili član osoblja pozitivan na COVID-19;

– Nevakcinisani učenici, stariji od 12, biće poslati kući ako je učenik u njihovom razredu pozitivan na koronavirus;

– Vakcinisani učenici i dalje mogu pohađati nastavu;

– Pojačana ventilacija i mjere pranja ruku;

– Maske obavezne u zatvorenom prostoru za osoblje i učenike u školi i  studente na fakultetima;

  • Veličine grupa treba ograničiti gdje je to moguće;

– Dezinfekcija površina koje se često dodiruju jednom dnevno i trpezarijskih stolova nakon svakog obroka;

– Nema ograničenja u fizičkim i sportskim aktivnostima;

– Nema ograničenja za vrijeme obroka, već se preporučuje da se za to obezbijede što veći prostori.

Žuti nivo

– Uživo časovi u osnovnim i srednjim školama i na fakultetima.

– Nastava u osnovnoj školi gdje su učenici premladi za vakcinaciju biće obustavljena sedam dana ako je jedan učenik ili član osoblja pozitivan na Covid-19.

– Vakcinisani učenici i dalje mogu pohađati nastavu.

-Pojačana ventilacija i mjere pranja ruku.

– Maske obavezne u zatvorenom prostoru za osoblje i studente na fakultetima.

– Veličine grupa treba ograničiti prema dobi i obrazovnom nivou.

– Dezinfekcija često dodirivanih površina nekoliko puta dnevno i trpezarijskih stolova nakon svakog servisa.

– Omogućene fizičke i sportske aktivnosti na otvorenom. Za sve aktivnosti u zatvorenom moraju se poštovati ​​pravila o udaljenosti od dva metra.

-Učenici da jedu za istim stolom, ali u istim grupama za vrijeme obroka.

Narandžasti nivo

– Uživo časovi u osnovnim i srednjim školama i na fakultetima.

– Kombinacija nastave uživo i učenja na daljinu za učenike srednjih škola u skladu sa lokalnom situacijom.

– Nastava u osnovnoj školi gdje su učenici premladi za vakcinaciju biće obustavljena na sedam dana, ako je jedan učenik ili član osoblja pozitivan na COVID-19.

– Srednje škole i fakulteti: Nevakcinisani učenici biće poslati kući ako je učenik u njihovom razredu zaražen.

– Vakcinisani učenici i dalje mogu pohađati nastavu.

-Pojačana ventilacija i mjere pranja ruku.

– Maske za lice potrebne u zatvorenom i na otvorenom za osoblje i učenike od osnovne škole pa naviše.

– Veličine grupa treba ograničiti prema dobu i obrazovnom nivou – i po razredima i za vrijeme obroka.

– Dezinfekcija često dodirivanih površina nekoliko puta dnevno i trpezarijskih stolova nakon svakog obroka, ako je moguće.

– Omogućene fizičke i sportske aktivnosti na otvorenom. Dozvoljene su i aktivnosti u zatvorenom prostoru „niskog intenziteta“ koje se mogu odvijati uz nošenje maske.

– Učenici jedu za istim stolom, u istim grupama za vrijeme obroka, poštujući pravila udaljenosti od dva metra od drugih grupa.

Crveni nivo

– Uživo časovi u osnovnim školama i na završnim godinama fakulteta

– Kombinacija nastave uživo i učenja na daljinu za učenike srednjih škola i fakuleta sa maksimalno 50 posto kapaciteta u odjeljenjima.

– Vakcinisani učenici i dalje mogu pohađati nastavu.

-Pojačana ventilacija i mjere pranja ruku.

– Maske za lice potrebne u zatvorenom i na otvorenom za osoblje i učenike od osnovne škole pa naviše.

-Veličine grupa treba ograničiti prema uzrastu i obrazovnom nivou – i po razredima i za vrijeme obroka.

– Fizičke i sportske aktivnosti dopuštene su samo na otvorenom. Sve takve aktivnosti moraju poštovati ​​pravila o udaljenosti od dva metra;

-Učenici jedu za istim stolom, u istim grupama za vrijeme obroka, poštujući pravila udaljenosti od 2 metra od drugih grupa.

Italija

Italijanska Vlada je pozvala sve regije da im prioritet bude vakcinacija stanovnika starosti od 12  do 18 godina, u pokušaju da ih vakcinišu prije početka škole i sportskih aktivnosti širom zemlje.

Oko 40 odsto Italijana mlađih od 19 već je vakcinisano barem jednom dozom, a 23 posto u potpunosti, pokazuju posljednji podaci Vlade.

Regije u Italiji prilično su samostalne u donošenju smjernica, koje važe u obrazovnim ustanovama. Svi oni, poštujući osnovne preporuke date na državnom nivou, mogu uvoditi posebna pravila, ali ta pravila ne smiju ugroziti nivo propisane bezbjednosti u školama.

Tako, prema navodima roditelja koji žive na području regije Lazio, sva djeca će se vratiti u učionice i u uzrastu od 1. do 5. razreda, ali i stariji od 5. do 8.

„U odjeljenju ih je do 25 i odlučeno je da svi pohađaju časove u školi, koji traju po sat vremena. Imaju i odmor. Ako je riječ o nižim razredima s akojima radi smao jedna učiteljica, nemaju male odmore između časova, već samo jedan odmor od 15 minuta kada im škola obezbjeđuje užinu. Od kuće ne smije da donose ni hranu ni vodu. Za starije razrede se mijenjaju nastavnici i onda imaju pauze kao i kod nas. Maske moraju da nose i na časovima“, kaže jedna mama iz Rima, dodajući da je u Italiji vakcinisano više od 85 odsto prosvjetnih radnika.

Sredinom septembra, u škole će se vratiti i djeca sa sjevera Italije. Majka dvojice dječaka, koji žive u toj regiji, navodi da i njena djeca nose maske u školi i da im časovi traju od 8.30 do 16.30. U odjeljenjima ih je dvadesetak, a ista pravila su, kako kaže, važila i prošle školske godine.

Belgija

Na području Belgije, pravila koja važe u školama razlikuju se od regije od regije. Tako su propisi o nošenju maski u školama ublaženi u Valoniji i Flandriji, ali ne i u regiji glavnog grada Brisela. Od učenika će se i dalje tražiti da nose maske vani ako pravilo o fizičkoj distanci nije moguće ispoštovati. Prema pisanju Brusseltimes-a, preporuka je da se obezbijedi dobra ventilacija u učionicama, prostorijama za osoblje i drugim zatvorenim prostorima školskih objekata.

Holandija

Holandske vlasti su uvele posebna pravila za nastavnike i pomoćno osoblje koji imaju zdravstvenih problema ili spadaju u jednu od rizičnih grupa identifikovanih od strane Nacionalnog instituta za javno zdravstvo (starijih od 70 godina ili s zdravstvenim problemima). Svi oni nijesu u obavezi da drže nastavu uživo, već mogu raditi kod kuće. Dozvoljeno je da škole mogu ponovo organizovati školske kampove, mjuzikle i proslave za dodjelu diploma, uz poštovanje osnovnih pravila.

„Osnovne škole, škole za specijalno obrazovanje i vrtići za djecu do četiri godine su potpuno otvoreni. Iz predostrožnosti, osoblje može obaviti samotestiranje kod kuće dva puta sedmično. Otvorene su i sve srednje škole. Učenici ne moraju biti udaljeni 1,5 metara jedan od drugog, a čitavi razredi mogu istovremeno pohađati časove. Distanca od 1,5 metara ipak se mora poštovati među đacima i osobljem. I učenicima je omogućeno, kao i nastavnicima, da se preventivno dva puta sedmično testiraju kod kuće.

U školama i institucijama maska za lice mora se nositi u hodniku i pri kretanju. Može se skinuti kada osoba sjedne.

Njemačka

Školska godina već je počela u nekim njemačkim pokrajinama. Po povratku sa raspusta, djeca u Njemačkoj će, kao i prošle godine biti u obavezi, da se dva puta sedmično, uz pomoć nastavnika, testiraju brzim sntigenskim testovima u školama. Osim toga, tokom prve dvije sedmice od početka školske godine u pojedinim školama su u obavezi da nose maske, ali to pravilo važi samo preventivno zbog perioda moguće inkubacije. Kao i prošle godine u većini njemačkih škola i dalje su na snazi pravila da se učionice provjetravaju svakih 20 minuta, a da pritom to traje 3 do 5 minuta. I te smjernice, međutim, razlikuju se po pokrajinama, lokalnim zajednicama, pa i samim školama.

Kako prenose roditelji iz pojedinih njemačkih pokrajina, njihova djeca nijesu obavezi da nose maske na časovima čak ni te prve dvije sedmice. Potvrdili su da im se prilikom ulaska u školu mjeri temperatura i da maske skidaju po ulasku u učionice.

„Testove na COVID će morati da rade dva do tri sedmično, ali samo tokom prve dvije sedmice, jer su bili na raspustu i mnogi su putovali u inostranstvo. Nakon tog perioda ih više neće testirati. U pitanju je državna škola“; kazala je jedna mama koja živi u Njemačkoj.

Austrija

Nova školska godina na istoku Austrije počinje 6. septembra, uz obavezu nošenja maski i testiranjem đaka. Austrijski ministar obrazovanja Hajnc Fasman najavio je da će školska godina početi “bezbednosnom fazom” i da nijesu planirana zatvaranja škola.

U prve dvije nedjelje, svaki đak morati da se, kao što je to bio slučaj i prije ljeta, tri puta sedmično testira u školi. U toj “bezbjednosnoj fazi” svi đaci će, izvan učionice, u školi, morati da nose maske, a nevakcinisano nastavno osoblje moraće da nosi masku i za vrijeme časa.

Da li će djeca kasnije nositi maske zavisiće od opšte epidemiološke situacije u Austriji. Plan je da se nastava organizuje u školama u kontinuitetu, čak iako pandemija i dalje bude prisutna u zemlji.

Veća zatvaranja škola i prelazak na učenjena daljinu, prema mišljenju Fasmana, u novoj školskoj godini, nijesu opcija.

Od jeseni će, kako najavljuju u Austriji, biti uvedeno i PCR testiranje đaka u svim školama. Od tri testiranja nedjeljno, najmanje jedan mora biti PCR test, a da bi se dobili brzi rezultati ostali će biti antigenski. Negativni rezultati testa biće i dalje zavedeni u takozvanu Nindža knjižicu, koja omogućava pristup sportskim ustanovama, restoranima, frizerima…

Pošto djeca od 12 godina starosti mogu da se vakcinišu, kako je najavio Fasman, biće organizovane i akcije vakcinacije. Đaci koji su vakcinisani, prema odluci Ministarstva, nakon “bezbjednosne faze”, oslobođeni su obaveze testiranja.

Pored toga, škole se opremaju i uređajima za prečišćavanje vazduha, čiju nabavku država subvencioniše, a za to je školama na raspolaganje stavila do 10 miliona eura.

Švedska

Škole u Švedskoj od početka pandemije rade skoro regularno, što potvrđuje i Tijana, čija djeca tamo pohađaju nastavu.

„Djeca ne nose maske. Jedino što je promijenjeno u preporukama u odnosu na prošlu školsku godinu je da sada svaki odmor i sve aktivnosti poslije časova sprovode napolju, bez obzira na vremenske prilike. Takođe, djeca nijesu mogla da imaju časove fizičkog u sali, jer nijesu bili obezbijeđeni svi uslovi za tuširanje. Ručak je bio u sali, ali u više smjena – svi prvi razredi, pa poslije njih drugi… Prošlog proljeća je bilo uvedeno da pojedine opštine same mogu odlučiti da li će i na koji način ograničiti nastavu za 7, 8 i 9, ali to se desilo u jako malo slučajeva“, priča Tijana.

Većina srednjih škola je, navodi ona, radila online, preko aplikacije Teams, ali su imali sve časove po rasporedu, profesor je sjedio u učionici i držao čas.

„Međutim proljetos su počeli i to da mijenjaju, jer je bio znatno povećan broj poziva mladih na linijima za psihološku pomoć. Zato su i srednjoškolci počeli da naizmjenično, po sedam dana, imaju časove u školama. Vakcinacija je kod nas odobrena za starije od 16 godina i mislim da tu mogućnost imaju i djeca koja su u rizičnim grupama“, prenosi Tijana iskustva iz švedskih škola.

Australija

Prema iskustvu mame Marije, čija porodica živi u gradu Adelaide u južnoj Australiji, djeca u školama ne nose maske, a nastava je organizovana regularno, svim radnim danima od 8.30 do 15.05 časova.

„Roditeljima je upućen savjet da prilikom ulaska u škole koriste maske i da se prođu provjeru QR coda. To ne važi za djecu, niti je uslov da oni budu vakcinisani. Tokom trajanja nastave, od oko šest sati, imaju nekoliko pauza za obroke. U odjeljenju ih je 26“, kaže Marija.

SOS linija baner

Leave a Reply