Iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore poručili su da trenutno nijedna vakcina protiv koronavirusa nije predviđena za upotrebu kod djece, dok se samo Fajzerova može koristiti za imunizaciju za uzrast od 16 do 18 godina.
Kako su istakli, oko 8,5 odsto djece i mladih do 18 godina registrovano je među svim potvrđenim slučajevima.
Navode da vakcinacija djece u ovom trenutku nigdje u svijetu nije predviđena kao dio vakcinalne strategije iz razloga što trenutno dostupne vakcine nijesu ispitivane u dječjoj populaciji, te se ne raspolaže podacima vezanim za njihovu bezbjednost i učinkovitost u populaciji djece.
“Neke od kompanija već su započele klinička ispitivanja kod djece i za očekivanje je da se indikacione grupe prošire u skladu sa naučnim podacima i dokazima koji budu prikupljeni. Od svih trenutno dostupnih i licenciranih vakcina u svijetu, jedino vakcina proizvođača Fajzer/Biontek predviđa upotrebu kod osoba mlađih od 18 godina i to kod onih starijih od 16 godina. Sve ostale licencirane vakcine i vakcine koje su u širokoj upotrebi donju granicu imaju postavljenu na uzrast od 18 godina”, naveli su iz IJZCG.
Države, u kojima je vakcina Fajzer registrovana, u skladu sa svojim prioritetima i rizičnim grupama sprovode vakcinaciju osoba starijih od 16 godina i uglavnom se radi o hroničnim bolesnicima ovoga uzrasta.
Na pitanje da li i u kojoj mjeri koronavirus, pogotovo mutirani, ugrožava ovu populaciju, iz Instituta su kazali da sada prikupljeni podaci sugerišu da djeca mlađa od 18 godina globalno predstavljaju oko 8,5 odsto prijavljenih slučajeva COVID – 19, sa relativno malo smrtnih slučajeva u poređenju sa drugim starosnim grupama i obično blagim tokom bolesti.
“U Crnoj Gori udio djece (osoba mlađih od 18 godina) u obolijevanju je 8,28 odsto, a najmlađa osoba kod koje je registrovan smrtni ishod imala je 25 godina. Kako bi se u potpunosti procijenio rizik od infekcije kod djece i kako bi se bolje razumio prenos u ovoj starosnoj grupi, širom svijeta se sprovode epidemiološke studije različitog dizajna čiji će rezultati imati uticaja na kreiranje preventivnih i drugih zdravstvenih strategija”, navode iz IJZCG.
Izvor: RTCG