Ministarstvo zdravlja i UNICEF počinju kampanju MMR imunizacije

Uz podršku UNICEF-a, Ministarstvo zdravlja, u saradnji s Institutom za javno zdravlje i domovima zdravlja, hitno će organizovati nacionalnu kampanju za povećanje broja djece koja su primila MMR vakcinu u Crnoj Gori. To je dogovoreno na današnjem sastanku ministarke zdravlja Jelene Borovinić Bojović i šefa predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huana Santandera.

Ministarka je istakla da je pandemija COVID -19 uticala nažalost i na obuhvat vakcinacijom kako u Crnoj Gori, tako i u ostatku svijeta, uključujući i Evropsku uniju. U okolnostima pandemije koja predstavlja neposrednu opasnost po zdravlje i živote stanovništva, većina zdravstvenih resursa usmjerena je na pružanje odgovora na COVID-19, ali je posebna pažnja usmjerena i na minimiziranje svakog prekomjernog rizika od obolijevanja i umiranja, a posebno onih zaraznih bolesti koje se mogu spriječiti vakcinama.

Borovinić Bojović je naglasila da će zdravstveni sistem u saradnji s UNICEF-om u narednom periodu posebnu pažnju usmjeriti na obuhvat djece MMR vakcinom, te na taj način spriječiti  i doprinijeti očuvanju i unaprijeđenju javnog zdravlja.

Na sastanku je, kako je saopšteno iz UNICEF-a, dogovoreno da će se kampanja zasnivati na podacima o obuhvatu djece MMR vakcinom u svakoj opštini koje će Institut za javno zdravlje objaviti što je prije moguće. Podaci koji su dostupni iz posljednjih godina ukazuju da je premalo najmlađe djece u Crnoj Gori primilo MMR vakcinu, što ih čini izloženom bolestima koje mogu imati smrtni ishod. UNICEF vidi ovo pitanje prava djeteta kao jedno od onih koji su u samom vrhu nacionalnih prioriteta Crne Gore, jer bi epidemija malih boginja, zauški i rubeola ozbiljno ugrozila javno zdravlje zemlje.

“Dovela bi u rizik živote najmlađe djece, posebno novorođenčadi koja se ne mogu vakcinisati sve do 12. mjeseca života i čije zdravlje zavisi od toga da li su druga djeca vakcinisana. Epidemija malih boginja, zauški i rubeola tokom pandemije koronavirusa dovela bi u pitanje sposobnost javno-zdravstvenog sistema da obezbjeđuje pravovremene i kvalitetne zdravstvene usluge širom zemlje, što bi rezultiralo porastom broja ozbiljnih zdravstvenih komplikacija i smrtnih ishoda i kod djece i kod odraslih u Crnoj Gori. Neočekivani zdravstveni troškovi porodica oboljele djece doveli bi i do porasta siromaštva djece. Sve ovo može se spriječiti MMR vakcinom”, istakli su iz UNICEF-a.

Prema riječima Santandera, nacionalne i lokalne vlasti, zdravstveni radnici i institucije, roditelji, akademska zajednica, mediji i lokalne zajednice treba da rade zajedno kako bi objasnili da ne postoji veza između MMR vakcine i autizma, kao i da je MMR vakcina bezbjedna.

“Svi roditelji žele da biraju najbolje za svoje dijete u svakoj situaciji. Kada je riječ o MMR vakcini, imunizacija djeteta hiljadama puta je manji rizik od dopuštanja da se dijete zarazi ovom ozbiljnom i smrtonosnom bolešću”, poručio je Santander.

U periodu od 2000. do 2018. godine, MMR vakcinacijom spriječeno je oko 23,2 miliona smrtnih slučajeva, što ovu vakcinu čini jednim od najboljih ulaganja u domenu javnog zdravlja.

SOS linija baner

Nedjelja štednje

Leave a Reply