Udruženje privatnih predškolskih ustanova Crne Gore pozvalo je danas nadležne da u hitnom roku razmotre odluku o zatvaranju vrtića, te da privatnike koji se bave tom djelatnošću ne tretiraju na isti način kao one koje finansira država.
U ime 30 licenciranih privatnih predškolskih ustanova, koje imaju više od 300 zaposlenih, a od juče im je novim mjerama zabranjen rad, iz Udruženja su naveli da ih je ta odluka iznenadila. Smatraju da se ne prati stanje na terenu, već se u isti koš svrstavaju sve predškolske ustanove, iako se razlikuju i po načinu finansiranju i po brojnosti djece.
Predstavnici privatnih vrtića navode da je u svakom trenutku poštovana svaka preporuka Instituta za javno zdravlje, u šta se uvjerila i nadležna inspekcija koja ih je više puta obišla.
“Broj djece u grupama je mali, a neznatan je i broj zaraženih roditelja, djece i vaspitača. U većini ustanova za pet mjeseci rada nije zabilježen nijedan slučaj obolijevanja, dok je u pojedinim bilo od jedan do dva slučaja po ustanovi bez stvaranja klastera”, naveli su u saopštenju.
Dodaju da je zdravlje djece i zaposlenih uvijek na prvom mjestu. Takođe smatraju da je psiho – socijalni i fizički razvoj djece ugrožen i time se niko ne bavi.
“U prošloj godini smo bili prinuđeni da obustavimo svoju djelatnost na gotovo sedam mjeseci. Time je grubo prekršeno jedno od osnovnih ljudskih prava – pravo na rad. U periodu dok nijesmo radili kirije koje većina ustanova plaća su se samo nagomilale, i niko ni u jednom trenutku nije pružio pomoć i nadoknadu nama kao poslodavcima i ljudima koji ovaj posao rade časno i pošteno i do 20 godina”, saopštili su iz privatnih vrtića.
Kako su upozorili nadležne, ako im nakon sedam dana ne bude dozvoljen rad ili poslodavcima ne bude pružena pomoć, cijeli jedan vaspitno – obrazovni sistem, koji strategijama predviđa veći obuhvat djece, biće ugašen, a preko 300 ljudi će ostati bez posla.