UNICEF-ovi mladi reporteri pozvali su vršnjake da savladaju vještine kulturne komunikacije na internetu i van njega i da ne okreću glavu pred vršnjačkim nasiljem, a snimili su i kratki video za kampanju na društvenim mrežama #ZaustavimoNasilje
Bezbjednost na internetu postala je tokom globalne pandemije COVID-a-19 još bitnija zbog njegove učestalije upotrebeđu djecom i mladima, a zbog učenja na daljinu. Veće korišćenje interneta znači da su mladi sada više izloženi raznim rizicima, među kojima je i vršnjačko nasilje na internetu ili cyberbullying.
„Normalno je da imamo različita mišljenja o raznim stvarima i to nije problem, već kada neko svoje mišljenje nameće i vrijeđa druge koji misle drugačije. Bitno je da naučimo da se kulturno raspravljamo na internetu i van njega“, smatra mlada reporterka Dunja Šestović.
Mladi reporteri smatraju da je ovo i pitanje zdravog razvoja, jer se dešava da djeca i mladi ne znaju kako da izađu na kraj s ljubomorom i zavišću, a da to rezultira vrijeđanjem drugih na internetu.
„Mislim da treba više da razgovaramo i kod kuće i u školi o raznim emocijama, poput ljubomore i zavisti, i o načinima da se s njima suočimo. Nije sramota osjećati bilo koju emociju. Bitno je da naučimo kako da ih prepoznamo i kako najbolje da reagujemo na njih“, kaže mladi reporter Đorđe Ivanović.
Uloga svjedoka nasilja ključna je za njegovo zaustavljanje, smatraju mladi reporteri i to su istakli u videu, koji su snimili na ovu temu. Oni su pozvali sve učesnike onlajn komunikacija da ćutanjem ne podržavaju nasilje, već da ga prijave i da nasilnike izbace iz komunikacije na internetu.
„Postoje mogućnosti da se nasilje prijavi na društvenim mrežama, kao i da se nasilnik blokira kako ne bi više bio dio komunikacije. Vjerujemo da je to pravi odgovor na ovakve pojave“, poručuje mladi reporter Emir Drešević.
Ova akcija, između ostalog, rezultat je radionica o nasilju koje su mladi reporteri, tokom posljednjeg mjeseca, imali sa psihoterapeutkinjom Darijom Petović-Bambur.
„Vršnjačko nasilje je problem na koji mladi često ukazuju kada ih pitamo šta im smeta u društvu. Ako se o tome ne razgovara, propuštamo šansu da zaustavimo nasilje i da pomognemo i nasilnicima, i žrtvama, i svjedocima, da se suoče sa time i izrastu u odgovorne građane koji će podržavati stvaranje nenasilnog, emotivno pismenog društva“, poručuje Petović-Bambur.
#ZaustavimoNasilje posljednja je u nizu akcija mladih reportera otkako je počela kriza izazvana koronavirusom. Do sada su mladi reporteri pozivali na uspostavljanje ravnoteže između vremena provedenog na internetu i van njega kroz akciju #DomaOflajn, na praćenje kvalitetnih medijskih sadržaja, na provjeravanje tačnosti svih informacija i praćenje pouzdanih izvora informacija, itd. Prema nedavnom istraživanju Ipsosa, sprovedenom uz podršku UNICEF-a, svaki treći roditelj je primijetio mlade reportere, a 91 odsto ih smatra dobrim primjerom za mlade u društvu.