Zaposleni koji ne rade dok su na snazi mjere zbog korona virusa ne mogu da ostanu bez zarade, kazala je glavna inspektorka rada, Angelina Međedović. Prema njenim riječima, svi zaposleni kojima teče ugovor o radu ostaju i dalje zaposleni i poslodavci ne mogu da im daju otkaz zbog ovih okolnosti.
Zaposlenima na određeno vrijeme poslodavac ima pravo da ne produži ugovor.
“Kada zaposlenom kojem ističe ugovor na određeno vrijeme obično u redovnim okolnostima poslodavac ga produžava, ali u ovakvim situacijama vjerovatno neće doći do produžetka, i poslodavac ima pravo da ga ne produži. Kada se ne radi a zaposleni nije kriv za to već je u pitanju viša sila, njemu se mora dati naknanda. Građani nek se obrate inspekciji rada, ukoliko se njihova prava ne ispoštuju”, kazala je ona gostujući u Bojama jutra.
Poslodavci mogu da zaposlenog pošalju na godišnji odmor jedino ako su donijeli rešenje o godišnjim odmorima po proceduri. Odluka je na poslodavcu kako će rasporediti radnike za odmor.
“Poslodavac ima pravo da skrati vrijeme početka korišćenja godišnjeg odmora, samo uz saglasnost zaposlenog. Plaćeno odsustvo se omogućava najmanje 15 dana. Mnoge djelatnosti ne rade. Svi zaposleni koji ne rade zbog ovih mjera imaju pravo na plaćeno odusustvo. Poslodavac je dužan da donese odgovarajući akt u kome je navedeno razlog plaćenog odusustva, vrijeme zabrane i naknadu”, kazala je Međedović.
Ona je dodala da po zakonu, ukoliko se to desi uslijed više sile, naknada zarade mora da bude od 70 odsto od osnova.
Na kraju, glavna inspektorka rada je kazala da svaki zaposleni koji ima dijete mlađe od 11 godina, mora napisati pisani zahtjev poslodavcu sa dokazima, da mu se omogući plaćeno odsustvo. Obavezna je i potvrda da drugi roditelj to pravo ne koristi.
Ukoliko radnik ne može da dolazi na posao zbog svih zabrana, jer nema javnog prevoza, nema načina da dođe, inspektorka kaže, da i tim zaposlenima poslodavci bi trebalo da daju plaćeno odsustvo i da im da naknadu zarade.
“Ali u onim slučajevima u kojima je to zaista onemogućeno, da ne bi bilo zloupotreba”, dodala je Međedović.
Ona je kazala da je zakonom predviđeno da kad se radi o prekidu rada bez krivice zaposlenog, mora se dati naknada zarade zaposlenom.
“To je prosto jedna zakonska obaveza. Ukoliko se ona ne izvršava poslodavac će se naći u prekršaju”, kazala je inspektorka.
Zaposleni koji dođu u takvu situaciju mogu da se obrate inspekciji rada koja će preduzimati mjere.
“Koliko ćemo biti moćni u ovim slučajevima kad se ne ostvaruje profit, kad nema doboljno novca, vidjećemo. Takođe, su predviđene određene kazne i mi moramo sve mjere koje su nam na raspolaganju primjenjivati da bi se omogućilo ostvarivanje prava zaposlenih”, kazala je Međedović.
Izvor: Vijesti