Na PISA testiranju, koje je počelo 19. marta i završava se početkom maja, učestvovaće oko 7.200 crnogorskih đaka, a do sada je testirano njih oko 305. U Ispitnom centru vjeruju da će pokazati bolje rezultate i u odnosu na one iz 2015. godine, jer su institucije u međuvremenu ulagale velike napore da bi ukazale na značaj ovog testiranja.
“Radi se intenzivno na poboljšanju nastavnog procesa na način da bude interaktivan i omogućava funkcionalna znanja… To je proces, ali sigurni smo da smo na dobrom putu”, uvjerena je direktorica Ispitnog centra Dragana Dmitrović.
Dmitrović objašnjava da je pred učenicima test iz čitalačke, matematičke i naučne pismenosti koji traje dva sata, a nakon toga ispunjavaju upitnik s pitanjima o porodici, školi, učenju i slobodnom vremenu oko tridesetak minuta. Na taj način dobijaju se podaci o postignuću učenika na testu u odnosu na faktore kao što su pol učenika, socioekonomski status, stavovi prema školi i pristup učenju.
Da li kokoški treba da se daje aspirin i da li je moguće da čovjek odveze auto do prodavnice – samo su neka od pitanja probnog PISA testa. Rezultati se analiziraju i prikazaju na nacionalnom nivou i ne pružaju uvid svakom pojedinačnom učeniku u to kako je savladao određene vještine. Rezultati se očekuju krajem 2019. godine.