PIŠE: Dr Fehmija Feko Fetahović, ginekolog
Trudnice ili žene koje planiraju trudnoću trebalo bi da povedu računa o nekoliko detalja kako bi izbjegle infekcije koje bi mogle da ugroze njihovu bebu. Ovo je deset savjeta kojih bi se trebalo pridržavati u tom cilju:
- Perite ruke često sapunom i vodom, posebno kada kristite toalet, dodirujete sirovo meso, jaja, sirovo neoprano voće, pripremate hranu, radite u vrtu, radite sa drugom vrstom prljavštinje. Kada se često rukujete sa ljudima, igrate se sa kućnim ljubimcima , brinete o nekom bolesnom članu porodice , brinete o malom djetetu, mjenjate pelene bebi…Ako voda i sapun nisu dostupni koristite alkohol, dezinfekciono sredstvo, gel za ruke ili sl.
- Izbjegavajte da koristite zajednički pribor za jelo sa malom djecom.
- Meso dobro i dovoljno dugo kuvajte. Izbjegavajte meso koje je djelimično termički obraćeno (krvave bifteke i sl). Ne podgrijavajte jela sa mesom.
- Izbjegavajte nepasterizovano (sirovo) mlijeko i mlječne prerađevine napravljene od takvog mlijeka.
- Nemojte dodirivati i sredjivati prljavu posteljinu/krpe u korpama za spavanje ili nosiljkama mački – kućnih ljubimaca.
- Izbjegavajte svaki mogući kontakt sa glodarima i njihovim izmetom. Ako imate kućnog ljubimca hrčka ili nekog drugog glodara neka se neko drugi brine o njemu dok ste vi trudni ili planirate trudnoću.
- Testirajte se na polno prenosive bolesti (STD,PPI) kao što su HIV, hepatitis B i štitite se od njih.
- Raspitajte se o vakcinama za neke bolesti koje možete dobiti prije trudnoće.
- Izbjegavajte kontakt sa ljudima koji imaju neku infekciju, kao što su boginje (ovčje boginje), rubeola, pogotovo ako niste preboljeli boginje ili se niste vakcinisali.
- Informišite se o Streptokoku grupe B. Mnoge žene imaju ovu infekciju, a nemaju nikakve tegobe. Obzirom da može izazvati ozbiljne probleme kod beba kada je porođaj prirodan-vaginalni preporučuje se testiranje na ovu infekciju pri kraju trudnoće i antibiotska zaštita.
Izvor: Dr Feko