Prema njegovim riječima, kuća ne treba da se mjeri brojem prozora, soba ni koliko ima kupatila, već da se diči brojem dječijih glasova u njoj.
U tom smislu, dodao je, u Crnoj Gori imamo sreću, jer postoje porodice bez djece i djeca bez porodica.
“Potrebno je samo to dvoje spojiti i pokazati da procedura nije toliko komplikovana“, poručio je čuveni kantautor.
Skup Dani otvorenih vrata upriličen je u organizaciji Ministarstva rada i socijalnog staranja i okupio je Kotorane kako bi dali podršku i direktno se uključili u kampanju Svako dijete treba porodicu, koju taj Vladin resor sprovodi uz tehničku podršku UNICEF-a.
U Crnoj Gori oko 370 djece odrasta u institucijama, jer se njihovi biološki roditelji ne mogu starati o njima.
Direktor Centra za socijalni rad Vasilije Todorović podsjetio je da u Kotoru danas postoji šest srodničkih hraniteljskih porodica, a nesrodničkih je bilo dvije u bližoj prošlosti.
Šef UNICEF-a u Crnoj Gori Bendžamin Perks ponovio je da je svakom djetetu potrebna pažnja, razgovor i ljubav svakog sata i svakog dana a najznačajnija odluka koju Vlada može da donese, a koja ima najveći uticaj na ljudska prava i dobrobit ljudi, jeste odluka o brizi za dijete koje je bez roditeljskog staranja.
“Svjetska istraživanja, rađena tokom posljednjih 50 godina pokazuju da se smještajem u institucije djeca u ranom djetinjstvu izlažu riziku od zaostajanja u psihološkom, emotivnom i fizičkom razvoju, što se jedino može nadomjestiti njegom i toplinom porodice“, zaključio je Perks.
Kampanja Svako dijete treba porodicu je dio šire reforme sistema socijalne i dječje zaštite koja omogućava socijalno ugroženoj djeci, kao i djeci sa smetnjama u razvoju da budu zbrinuta na hraniteljstvu. Vlada Crne Gore sprovodi višegodišnju reformu uz tehničku pomoć UNICEF-a i UNDP-a i finansijsku pomoć Evropske unije.
Izvor: SkalaRadio
Mirjana Pesic Medojevic
Nazalost ima puno takvih.