Roditelji jednog od učenika devetog razreda bjelopoljske OŠ ”Marko Miljanov” tvrde da škola nije učinila sve da zaštiti njihovo dijete u slučaju vršnjačkog nasilja, koje je pretrpio u svom odjeljenju prije dva mjeseca. Spornim smatraju postupanje zaposlenih u ovoj obrazovnoj ustanovi, a optužuju ih i za neblagovremeno reagovanje i nepoštovanje procedure koju su obavezni da sprovode u ovakvim situacijama. Sa druge strane, iz uprave škole navode da su u ovom slučaju postupali u skladu sa Zakonom i svojim ingerencijama.
Roditelji su ispričali da je do nasilja došlo 20. februara, na času na kojem su djeca bila sama bez nadzora, jer je nastavnica morala da ode sa nastave.
“Teško nasilje koje se dogodilo dovelo je našeg sina u nesvjesno stanje. Dva učenika su fizički nasrnula na njega. Prvo ga je jedan od njih prije časa hvatao za vrat, zbog čega mu je ožiljak na vratu otekao i pocrvenio, a tokom časa mu je oteo torbu i pokušao da mu odveže vezice na patikama. Pokušavajući da uzme svoju torbu, prišao mu je drugi učenik i udario ga nekoliko puta pesnicom u glavu, nakon čega je izgubio svijest. Jedna od učenica prišla mu je i polila ga vodom, čega se on ne sjeća. To mu je pomoglo da se osvijesti i spasilo život”, navodi dječakova majka, inače prosvjetna radnica u istoj školi.
Kaže da je otac dječaka obavijestio o svemu razrednu na roditeljskom sastanku, održanom tri dana kasnije. Nakon toga se pet dana kasnije i majka obratila upravi, a izjave od djece pedagoškinja je tražila 1. marta. Rekla im je da napišu šta se dogodilo tog dana, a potom je, kako kažu roditelji, sakupila papire od svih, osim od dječaka koji je bio žrtva napada.
Od tada ova porodica pokušava da od škole dobije sve informacije o postupanjima, a spornim smatraju mnoge korake koji su preduzeti ili su, kako navode, čak i izostali. Odnose se na prijavu ovog slučaja višim instancama, uključivanju policije, postupanju odjeljenjskog starješine, članova Tima za suzbijanje nasilja, ali i zaposlenih u psihološko – pedagoškoj službi i upravi škole.
“Kao roditelj učenika koji u kontinuitetu doživljava vršnjačko nasilje i po drugi put doživljava teško vršnjačko nasilje na časovima u školi zahtijevam da mi dostavite pisani izvještaj o tome što ste preduzeli na nivou škole, rezultate izjava učenika o dešavanjima na času muzičke kulture koje je sprovela pedagoškinja. Da li ste upoznali nadležne državne institucije ili ćete prikriti, kao što ste uradili i prethodni put, dozvoljavajući i dalje da se nasilnici iživljavaju nad mojim sinom, a učenikom vaše škole. Takođe, zahtijevam da me informišete o tome da li ste upoznali Tim za prevenciju nasilja i zašto nije uzeta pisana izjava od mog djeteta, kada je on bio na času kada je traženo da napišu. Kao majka koja želi da zaštiti svoje dijete predala sam njegovu izjavu pedagoškinji, koja je potpisala”, navodi se, između ostalog, u jednom od zahtjeva koje je majka uputila upravi škole.
U odgovoru iz škole su je obavijestili, između ostalog, da je Tim za prevenciju nasilja i vandalizma 10. marta održao sastanak na kojem su članovi detaljno upoznati sa detaljima događaja u odjeljenju IX 1. Pedagog škole je, stoji u tom odgovoru, predočio članovima kompleksnost situacije i preuzete su mjere od strane pedagoško – psihološke službe i odjeljenskog starješine.
“Članovi Tima su razgovarali o preduzetim mjerama, dali preporuku da treba preventivno djelovati kroz prezentacije i predavanja na temu Prevencija vršnjačkog nasilja, kao i da je potrebno apelovati na sve učesnike vaspitno – obrazovnog procesa da se pojava nasilja prijavi u momentu saznanja da se nasilje dogodilo”, rekli su iz škole.
Izostala prijava policiji
Majka dječaka smatra da, osim toga što nije blagovremeno obaviještena da se Tim sastajao i bavio ovim slučajem nasilja, direktorica izbjegava da u odgovoru nazove ono što se desilo pravim imenom, pa umjesto vršnjačko nasilje koristi formulaciju “kompleksnost situacije” i incident.
Po doživljaju roditelja riječ je, kako kaže ona, o pokušaju ubistva, koje se dogodilo u školi, a uprava to, kako dodaju, nije prijavila policiji. Sa druge strane, iz uprave smatraju da im nije poznato da li su roditelji slučaj prijavili policiji ili nekoj od nadležnih institucija.
Na pitanje zašto to nisu učinili, majka navodi da je razlog za to nepovjerenje u institucije, koje su, kako kaže, osjetili na svojoj koži još prije nekoliko godina. Od tada traje njihova borba da dokažu da je njihov sin doživio vršnjačko nasilje i da je škola, uz podršku drugih institucija, to uspjela da prikrije. Time su, smatraju roditelji, izbjegnute i odgovornosti i kazne za počinioce, a porodica je naišla svuda na zatvorena vrata.
“Da li je moguće da članovi Tima na sjednici 15. marta nisu predložili da se prijavi policiji vršnjačko nasilje i pokušaj ubistva, nego samo da se organizuju tematske radionice sa predstavnicima MUP-a”, pita se majka dječaka.
Uprava škole: Postupamo u skladu sa Zakonom
Iz škole su kazali da je roditelj učenika obavijestio odjeljenjskog starješinu na roditeljskom sastanku održanom 23. februara o dešavanjima u učionici gdje je njihov sin fizički napadnut od strane vršnjaka 20. februara, dakle tri dana kasnije.
“Odjeljenski starješina kao pedagoški rukovodilac do tada nije imao saznanje o tim dešavanjima iako je tog dana razgovarala sa učenicima koji joj nisu prijavili da se desio bilo kakav problem. Po saznanju obavila je razgovor sa đacima koji su bili akteri događaja, savjetodavno djelovala i izrekla vaspitne mjere i iste unijela u MEIS i odjeljenjsku knjigu u skladu sa svojim ingerencijama i radnim obavezama. Učenici su tom prilikom izjavili da su toga dana bacali torbe jedni drugima, što su i ranije činili u igri i da je u toj igri učestvovao pomenuti dječak do momenta kada mu je zasmetalo da mu izuju patike, tek tada je reagovao i branio se”, kazali su iz uprave škole.
Odjeljenjski starješina je, kako su dodali, poslije izrečenih mjera procijenila da će pozitivno vaspitno djelovati i o tom problemu nije obavavijestila pedagoško-psihološku službu.
“Roditelj 28. februara obavještava upravu škole i pedagoško – psihološku službu koji do tog momenta nisu upoznati sa dešavanjima od 20. februara, osam dana kasnije. Pedagoškinja škole je sjutradan po saznanju obavila razgovore a kasnije uzela izjave od 18 učenika, među kojima su i dva učenika kojima je izrečena vaspitna mjera. Nakon toga posebno su obavljeni savjetodavni razgovori sa pomenuta dva učenika uz prisustvo njihovih roditelja. Iz prikupljenih informacija koje opisuju da je od bezazlene šale došlo do fizičkog kontakta, pedagoškinja je sazvala Tim za prevenciju nasilja i sprečavanje vandalizma i upoznala članove Tima o svim dešavanjima. Članovi Tima su tokom održanih sastanaka predložili niz aktivnosti, među kojima je i upućen poziv predstavniku MUP-a koji je održao edukativnu radionicu za roditelje i učenike, a kojoj je prethodila instruktivno- edukativna radionica psihologa škole na temu tolerancije koja je održana u pomenutom odjeljenju”, kazali su iz uprave OŠ “Marko Miljanov”.
Tim je, kako dodaju, konstatovao i da se apeluje na sve učesnike vaspitno- obrazovnog procesa da blagovremeno prijavljuju sve oblike neprihvatljivog ponašanja u cilju prevencije”
U ovom slučaju, kako su istakli, škola i dalje rješava i djeluje po pristiglim zahtjevima roditelja pomenutog dječaka.
“Roditelji tvrde da je toga dana izvršen pokušaj ubistva tog djeteta a mi nemamo informaciju da li je ta tvrdnja prijavljena MUP-u od strane roditelja ili bilo kojoj drugoj relevantnoj instituciji. Škola je u pomenutom slučaju postupala u skladu sa Zakonom i svojim ingerencijama”, zaključili su iz škole.
Roditelji navode da je njihov dječak pod velikim pritiskom i da živi u strahu od novog napada.
“Učenik koji ga je udarao u glavu, stalno sjeda u klupu iza njega, pa nastavnici moraju da ga premještaju. Odbija da boravi u školi, ako nisam ja tamo, a otac ispred. Iprava ne preduzima ništa da ga zaštiti, situacija je postala neizdrživa”, ocjenjuje majka tog dječaka.