Novosel: Nema sumnji na novi tip hepatitisa, ali smo oprezni

U Institutu za bolesti djece Kliničkog centra Crne Gore trenutno se ne liječi nijedno dijete čija bi klinička slika upućivala na akutni hepatitis bilo koje vrste, saopštila je dr Dušanka Novosel, pedijatar- gastroenterolog Instituta za bolesti djece.

U izjavi za portal RTCG ona je navela da, zbog pojave novog soja hepatitisa u Evropi, pozornost postoji.

“Ono što znamo je da je populacija do 16 godina pogođena ovom bolešću i da ovaj hepatitis, u odnosu na druge, desetostruko češće dovodi do popuštanja jetre koja zahtijeva hitnu transplantaciju”, navela je dr Novosel.

Za sada, kako dodaje ona, još nije jasan tačan uzročnik bolesti, ali je medicina najpribližnija teoriji da je virusnog porijekla.

“Ono što roditelji treba da znaju jeste da je pranje ruku, kao i kod, na primjer, zarazne žutice osnov prevencije. Ukoliko kod djeteta primijete povišenu temperaturu, povraćanje ili ukoliko uoče taman urin, treba hitno da se jave ljekaru”, poručuje Novosel.

Takođe je preporučljivo, kako dodaje, da djeca i u školama koriste i dezinfekciona sredstva za ruke i da, koliko je moguće, izbjegavaju školske toalete.

Novi tip hepatitisa je bolest koja se širi evropskim zemljama tokom proteklih nekoliko mjeseci, a posebno pogađa dječiju jetru. Do sada je registrovan u Irskoj, SAD, Izraelu, Holandiji, Španiji, Danskoj, Italiji, Norveškoj, Francuskoj, Belgiji, Rumuniji, Japanu, Kanadi…

IJZCG: Poštovati opšte preventivne mjere

Iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore saopšteno je da, u saradnji sa javno-zdravstvenim međunarodnim partnerima, prate pojavu teškog akutnog hepatitisa nepoznate etiologije koji je registrovan kod uglavnom prethodno zdrave djece, uzrasta od jednog mjeseca do 16 godina (većina djece uglavnom je mlađa od 10 godina).

“Oko 10 odsto djece, od ukupnog broja prijavljenih, zahtijevalo je transplantaciju jetre, i do sada je prijavljen jedan smrtni ishod”, ističu u saopštenju.

Navode da je do kraja aprila 2022. u Velikoj Britaniji prijavljeno 114 slučajeva, u Španiji (13) Danskaoj (6), Irskoj (5), Holandiji (4), Italiji (17), Norveškoj (2), Austriji (2), Francuskoj (2), Njemačkoj (1), Belgiji (1), Rumuniji (1), Poljskoj (1), SAD-u (12), Izraelu (12) i Japanu (1).

“Kod oboljele djece dominantni su gastroinestinalni simptomi (bol u trbuhu, dijareja, povraćanje, povećane vrijednosti enzima jetre (ALT ili AST iznad 500IU/L) i žutica. U većini slučajeva djeca nijesu imala povećanu tjelesnu temperaturu”, dodaju u saopštenju.

Detaljna epidemiološka i laboratorijska istraživanja su, kako navode, još uvijek u toku, kako bi se utvrdila osnovna etiologija bolesti. Slučajevi su testirani na niz različitih uzročnika, a najčešće pronađeni patogeni su adenovirus i SARS-CoV-2.

“Zemlje u kojima su registrovani slučajevi obolijevanja pojačale su sistem nadzora. Za sada nije registrovan nijedan suspektan slučaj navedenog akutnog hepatitisa nepoznatog porijekla u našoj zemlji. Neophodno je poštovanje opštih preventivnih mjera sa posebnim akcentom na higijenu ruku”, zaključili su u saopštenju Instituta za javno zdravlje.

Izvor: RTCG

SOS linija baner

Nedjelja štednje

Leave a Reply