Značajno smanjen broj djece, nije bilo slučajeva korone

U vrtićima javne predškolske ustanove “Đina Vrbica” iz Podgorice prethodna tri mjeseca boravilo je od 20 do 30 odsto upisane djece, i među njima nije zabilježen ni jedan slučaj obolijevanja od COVID-19.

Vaspitačica Slavka Bošković za Portal RTCG kazala je da vaspitačice uspijevaju da izvuku i dobru stranu u aktuelnoj situaciji usljed epidemije koronavirusa, pa imaju mogućnost i prostor da se maksimalno posvete svakom mališanu ponaosob.

’’To je odlična šansa, i treba je iskoristiti na najbolji način. Zadovoljstvo je raditi sa ovim brojem prisutne djece, nekako na trenutke pomislim – evo kao u Norveškoj’’, kazala je ona.

U redovnim okolnostima u grupama je bilo u prosjeku 30 do 40 mališana, a u nekima i više, iako zakon propisuje da ih treba biti od 8 do 22, zavisno od uzrasta.

“Kako su potrebe i opravdanost roditelja da uključe svoju djecu u predškolski sistem jasne, izlazeći im u susret, želeći da svakom djetetu pružimo iste šanse, podgorički nastavnici predškolskog vaspitanja i obrazovanja već tri decenije rade u prekobrojnim grupama’’, podsjeća Bošković.

Crna Gora već nekoliko posljednjih godina, u saradnji sa UNICEF-om sprovodi kampanju Svi u vrtić, kojom obrazovni sistem želi da poveća ukupni obuhvat djece predškolskim obrazovanjem na oko 95 odsto.

Bošković je kazala da su se vaspitači prilagodili propisanim mjerama, ali da nedostaje neposredna saradnja sa roditeljima.

’’Vaspitači se štite maskama i vizirima, ostalo osoblje nosi maske, djecu na ulazu prihvata medicinska sestra koja kontroliše trenutno zdravstveno stanje kroz razgovor sa roditeljima, zatim odvodi djecu do učionice. Higijena prostora je inače na visokom nivou’’, objašnjava ona.

Djeci je, ističe, sigurno neobično, zašto njihovi roditelji ne ulaze u vrtić, a i vaspitačima nedostaje neposredna saradnja sa njima, mada komuniciraju i sarađuju putem Viber grupa. 

’’Ograničenje kontakta je skoro nemoguće na ovom uzrastu. Igre i aktivnosti su planirane tematski u odnosu na uzrast, a trenutno mali broj prisutne djece daje prostor za kvalitetniju realizaciju i pristup, ujedno kvalitetnije usvajanje znanja i vještina’’,  istakla je Bošković.

Koriste prostor, kaže, maksimalno, i uz ovaj broj djece, donekle uspijevaju da u određenim trenucima stvore distancu.

’’Specifičnosti predškolskog uzrasta ne podrazumijevaju velika i izričita nametanja, pa samim tim vaspitači se neće distancirati od djece, i pored toga što su svjesni da im može zdravlje biti ugroženo’’, poručuje Bošković.

Kada je u pitanju strah od novog virusa, kaže, da su djeca vrlo hrabra i da se brzo adaptiraju na nove situacije i okruženje.

’’Kroz igru, druženje i učenje rijetko razmišljaju o strahu, brzo prihvate sigurnost i ljubav, vjeruju svojim vaspitačima’’, ističe Bošković.

Priželjkuje da se epidemija što prije završi i vrtići otvore vrata za svu djecu koja žele da borave u njima.

Prisjeća se prošlog juna kada je trebalo da svečano isprate buduće đake prvake ali se to nije desilo.

“Meni i mojim koleginicama ostaje žal, jer svi mi dugo planiramo sadržaje za završnu svečanost’’, prisjetila se Bošković.

SOS linija baner

Nedjelja štednje

Leave a Reply