Oko 3.450 djece u Crnoj Gori do sada je bilo pozitivno na koronavirus, što je 13 posto od ukupno broja oboljelih. Prema riječima direktora Instituta za bolesti djece dr Saše Radovića, podaci se odnose na uzrast do 19 godina, ali je pravi procenat vjerovatno veći.
„Nakon devet mjeseci neke su nam stvari jasnije, pa i to da klinička slika kod pedijatrijskih pacijenata nije dramatična. Naravno, to je samo jedan aspekt, a o dugoročnim posljedicama će se tek saznavati. Predstoji nam još mnogo naučnih činjenica da bismo zaista mogli proglasiti da je koronavirus u pedijatrijskom uzrastu samo benigna prehlada“, kazao je Radović, gostujući u emisiji Boje jutra TV Vijesti.
U Institututu je trenutno na liječenju četvoro djece, od kojih je troje primljeno zbog komplikacija sa blažom kliničkom slikom, a jedan pacijent je operisan iz drugog razloga, pa je u okviru dijagnostičke obrade verifikovano i postojanje infekcije koronavirusom.
„U drugom talasu epidemije liječeno je ukupno 38 djece na Odjeljenju pedijatrije, kao i 17 novorođenčadi, koja su obrađivana jer su njihove majke bile pozitivne. Simptomi jesu blagi, nijesu zahtjevali kiseoničnu podršku, ni intenzivne mjere u održavanju vitalnih parametara, ali za definitivnu procjenu će nam trebati vrijeme. Karakteristika je i polimorfnost u ispoljavanju samo trećine simptoma respiratornog trakta, a nije bilo organa ili organskog sistema koji u nekoj fazi nije dao neki od simptoma koronavirusa“, objašnjava Radović.
On je kazao da raduju informacije koje ovih dana stižu o početku primjene vakcine već u prvim sedmicama decembra u SAD.
„Optimizam koji je od strane tri kompanije i zvanično dokumentovan je jedno svjetlo na kraju tunela. Ali ipak je to svjetlo na kraju jako dugačkog tunela, a moram priznati da mu dužinu ne znamo. Vakcina će svakako promijeniti tok svega i bez dileme olakšaće nam i vratiti nas u nove realnosti“, rekao je Radović.
Ističe da je najbolje ne upoznati iskustvo sa koronavirusom, čak i kada je u pitanju blaga klinička slika.
I u trenutnoj epidemiološkoj situaciji, u Institutu nema prekida u radu kada je riječ o pregledima, a prema riječima Radovića, funkcioniše i redovni hirurški program.
„Plan za poliklinične preglede se pravi na nedjeljnom nivou u konsultacijama sa Institutom za javno zdravlje. I dalje funkcionišemo bez otkazivanja. Procenat pregleda je za prošlu sedmicu bio negdje oko 53 posto. Sama organizacija rada bolnice i odgovornost roditelja nam je omogućio da nastavimo da obavljamo i redovne preglede. Sedmično se pravi procjena, zavisno od epidemiološke situacije. Vrlo smo oprezni, moramo začuvati zdravstvene radnike, smanjiti mogućnost kontaminacije na najmanju moguću mjeru“, rekao je Radović i dodao da nijesu prekinuti ni pregledi u Centru za autizam i Centru za fizikalnu terapiju.
Izvor: TV Vijesti