Nevladine organizacije TNT i Savez za djecu i mlade – Kuća iz Podgorice raspisale su nagradni konkurs za kratku priču na temu vršnjačkog nasilja za sve učenike srednjih škola u Crnoj Gori, odnosno mlade od 14 do 19 godina, a koji će biti otvoren do 15. juna ove godine.
“Pozivamo mlade ljude da u svojim literarnim radovima slobodno pišu o svim oblicima vršnjačkog nasilja koje su doživjeli, kojima su svjedočili, koje su vidjeli, za koje su čuli, koje su pročitali, koje pretpostavljaju, od kojih strahuju, o kojima su se informisali putem sredstava informisanja ili za koje su saznali na druge načine”, navode iz ove dvije organizacije.
Prihvatljivo je tematizovanje svih vrsta nasilja koje autori i autorke sami prepoznaju kao problem: fizičko, psihološko, verbalno, socijalno, seksualno, elektronsko i internet (cyberbullying) nasilje, eksploatacija itd. a koje za podlogu imaju međusobne razlike po osnovu: ličnih karakteristika, generacijskih razlika, materijalnog stanja i porijekla; razlika po osnovu školskog ili sportskog uspjeha, tjelesnih ili intelektualnih invaliditeta; pripadnosti različitim grupama kao što su školska odjeljenja, sportski timovi, navijačke grupe, kulturne zajednice ili seoska, prigradska i gradska područja i drugo; razlika po osnovu nacionalnih, vjerskih, ideoloških, seksualnih opredjeljenja, rodne i staleške pripadnosti, kao i po svim drugim osnovama zbog kojeg njihovi vršnjaci postaju ili mogu postati žrtve vršnjačkog nasilja.
“Ohrabrujemo mlade autore i autorke da pišu na teme koje su im najinspirativnije i da koriste njima najpristupačnije literarne prozne forme (priča ne mora nužno da zadovoljava formu kratke priče, već se mogu poslati i drugi oblici proznog oblikovanja: eseji, dramske forme, ispovijesti, dnevnički zapisi, pisma, sms/fejsbuk/tviter prepiske i priče, fleš fikcija, literarni blogerski radovi…), da se bez barijera i inhibicija bave ovom temom iz ugla kako žrtve vršnjačkog nasilja, tako i počinioca nasilja ili njihovog međusobnog odnosa (izbor je posve ličan)”, navodi se u tekstu konkursa.
Pored priča koje tematizuju vršnjačko nasilje, u obzir dolaze i one koje mogu da doprinesu smanjenju predrasuda i boljem razumijevanju među mladima, saosjećanju sa drugima i drugačijima, hrabre priče koje se usuđuju da obuju “tuđe” cipele, priče koje izlaze iz obzira političke korektnosti i otvaraju puteve da se na što kvalitetniji način stekne uvid u problem.
Konkurs je raspisan u okviru projekta Imaj u vidu! koji su podržali udruženje Roditelji, NVO Juventas, Unija srednjoškolaca Crne Gore i Centar za podršku lokalnom i regionalnom razvoju kroz projekat Koalicija protiv vršnjačkog nasilja u crnogorskim školama.
Projekat Koalicija protiv vršnjačkog nasilja u crnogorskim školama finansira EU i kofinansira Ministarstvo javne uprave, a realizuje se uz institucionalnu podršku Ministarstva prosvjete Crne Gore.
Autori/ke tri najbolje priče biće nagrađeni novčanim nagradama:
1. nagrada 250 eura.
2. nagrada 200 eura.
3. nagrada 150 eura.
Pored nagrađenih, najmanje dvadeset izabranih radova biće objavljeno u zbirci priča.
Žiri čine crnogorska spisteljica za djecu i mlade gđa Blaga Žurić, crnogorski reditelj Zoran Rakočević i predstavnik NVO TNT i Kuća, Pavić Radović. Odluka žirija biće objavljena do kraja jula ove godine.
“Ovim konkursom želimo da podstaknemo mlade na lično promišljanje vršnjačkog nasilja, doprinesemo njegovoj prevenciji sa učenicima kao glavnim kreatorima i ojačamo svijest javnosti o negativnim posljedicama nasilja među vršnjacima”, navode oni.
Pravila i uslovi konkursa:
- Na konkurs se prijavljuje isključivo elektronskim putem, na e-mejlove: imajuvidu@gmail.com; nvotnt@gmail.com i nvokuca@gmail.com.
- Priču je potrebno poslati najkasnije do 15. 06. 2019. u 24:00h
- Priče treba da odgovaraju na temu konkursa.
- Priča ne smije biti duža od 8.000 karaktera (sa razmacima).
- Priča ne mora nužno da zadovoljava formu kratke priče. Mogu se poslati i drugi oblici proznog oblikovanja (eseji, dramske forme, ispovijesti, dnevnički zapisi, epistolarne prozne forme: monološka, dijaloška, poliloška pisma, sms/fejsbuk/twiter priče i prepiske, fleš fikcija, literarni blogerski radovi...). Poezija i naučni radovi neće biti razmatrani.
- Priča treba da bude napisana u vord dokumentu, latiničnim ili ćiriličnim pismom, na crnogorskom, srpskom, hrvatskom i bosanskom jeziku.
- Word dokument u kome se nalazi priča potrebno je nazvati po naslovu priče i poslati na navedene e-mejl adrese. Ime i prezime, adresu i kontakt (e-mejl i broj telefona) autora potrebno je upisati u postojeći vord dokument (na kraju priče).
- Priča ne smije biti ranije objavljivana u okviru zvanične izdavačke književne djelatnosti. Dozvoljava se da je priča objavljivana u onlajn i štampanim medijima, namjenskim časopisima, školskim biltenima, ili kreirana u okviru drugih projekata i namjena.
- Autorke i autori mogu poslati najviše dvije kratke priče.
- Učešćem na konkursu autorke i autori su saglasni da njihova priča, ako uđe u uži izbor, bude objavljena u zbirci priča i korišćena kao tekstualni predložak za planiranu predstavu.