Razlozi zbog kojih sve veći broj učenika pohađa privatne časove iz raznih predmeta različiti su prema mišljenju predstavnika Mreže savjeta roditelja i Sindikata prosvjete Crne Gore.
Predsjednica NVO koja okuplja roditelje iz savjeta osnovnih škola Milica Gogić podsjeća da istraživanja pokazuju da skoro 50 odsto roditelja plaća časove u mjesečnom iznosu od oko 100 eura, te da su brojni faktori koji su doveli do toga, pa ne treba tražiti samo jednog krivca. Sa druge strane, predsjednik Sindikata prosvjete Crne Gore Radomir Božović smatra da se oko privatnih časova stvara ponekad nepotrebna fama. Glavni razlog je, smatra on, to što djeca nemaju pažnju i motivaciju da isprate nastavu na školskom času.
Prema riječima Gogić, rezultati više istraživanja pokazali su da roditelji izdvajaju velike sume za privatne časove, te da je to nešto zbog čega se treba zabrinuti.
„Ne treba tražiti pojedinačnog krivca, puno je faktora koji utiču na to“, istakla je Gogić u Bojama jutra TV Vijesti, navodeći i svoje iskustvo da ne plaća privatne časove svom djetetu, već se kako kaže bore i pokušavaju kod kuće da rješavaju zajednički to koliko mogu.
Smatra da ima ljudi koji nisu u situaciji da pokažu djeci engleski ili matematiku i onda su primorani da plate privatne časove.
Gogić smatra da roditelji imaju nekada nerealna očekivanja i žele za djecu samo najbolje ocjene.
„To je problem u društvu, to su očekivanja. Kao veliki problem vidim to što ocjene više nisu mjerilo znanja. Ocjena je cilj, a ne znanje. Prosto, sistem je tako napravljen – da bi dijete upisalo kvalitetnu srednju školu ono mora imati sve ili skoro sve petice na kraju osnovnoškolskog obrazovanja. To je ono čemu svi teže, bez obzira šta smo učili, da li smo razumjeli, na koji način, da li se do toga došlo nekom prevarom, roditelji i djeca se hvataju za slamku da bi došli do krajnjeg cilja, a to je ocjena. Mislim da je to pogrešno“, istakla je Gogić.
Predsjednik Sindikata Radomir Božović smatra da imamo sistemski problem- nedostatak pažnje i motivacije kod današnjih generacija. Ocjenjuje da se taj problem ne rješava kako treba.
„Onda dolazi do ljutnje roditelja i svih praktično činilaca u obrazovanju. Djeca nemaju pažnju da prate nastavu 45 minuta u kontinuitetu. Njihova pažnja je takva da mogu da prate najviše deset minuta i onda se dešava da djeca sa časa izađu sa prazninama, da nisu ispratila najbolje gradivo koje je nastavnik predavao i nijesu razumjeli sve. I kući onda dolazi do problema, dijete govori da to nije shvatilo, pa se krivi nastavnik… Onda dolazimo do privatnih časova… To je sistemski problem koji ne vlada danas samo u jednom odjeljenju ili jednoj školi u Crnoj Gori, već je opšteprisutan praktično od prvog razreda osnovne škole pa do završnih razreda u srednjim školama“, smatra Božović.
Očekuje da će novi zakoni i reforma suštinski promijeniti i ove stvari.
„Trenutno se radi na reformi, više puta sam pričao da je reforma iz 2004. za osnovne škole prevaziđena, pitanje je da li je ikada i dala rezultate. Moramo da se prilagođavamo novim generacijama i da tražimo reformu onamo gdje možemo to najbolje da uradimo- u planovima, programima, udžbenicima… Optimista sam, očekujem da će biti pozitivan rezultat“, ističe Božović.
Odgovarajući na pitanje hoće li se reformom regulisati i pitanje privatnih časova, ocijenio je da se oko toga stvara ponekad i nepotrebna fama.
„Evo i ja sam isto roditelj, i ja moju djecu šaljem ponekad na privatne časove iz određenih predmeta i ne stidim se toga. Niti se ponosim posebno, pa da kažem – znate šaljem i ja svoju djecu. Šaljem ih što sam uočio potrebu, zato što na času najčešće zbog njihove krivice nisu otpratili najbolje nastavu. Nemam nikakvu zamjerku na nastavnike koji predaju mojoj djeci u osnovnoj, a ni u srednjoj školi. Jednostavno taj nivo znanja za koji ja smatram da bi trebalo da djeca imaju nije dovoljan u tom trenutku“, podijelio je Božović svoje iskustvo.
Napominje da su privatni časovi oduvijek postojali, još od starih Grka.
„Ne možemo svi da savladamo sve za tih 45 minuta posebno kada je u odjeljenju 30 učenika, gdje imate i djecu sa posebnim obrazovnim potrebama i strance. Malo je teško“, zaključio je Božović.
Izvor: TV Vijesti