Poslanici odbili da u dnevni red uvrste predlog izmjena Zakona o privremenom izdržavanju djece

Foto: Skupština Crne Gore

Izmjene Zakona o privremenom izdržavanju djece, zbog čijeg je neusvajanja rad Alimentacionog fonda blokiran već osam mjeseci, nijesu se našle na dnevnom redu današnjeg zasijedanja Skupštine Crne Gore, jer su poslanici odbili da razmatraju ovaj predlog Građanskog pokreta URA.

Predlog da se izmjene ovog Zakona nađu na dnevnom redu podržalo je 14 poslanika, dok je njih 43 bilo uzdržano.

Potpredsjednica Parlamenta Zdenka Popović je kazala na sjednici da su ovim predlogom predložena ista rješenja kao u predlogu Zakona koji su predložile poslanice Ženskog kluba u prošlom sazivu, ali zbog nezasijedanja Skupštine nije bio na dnevnom redu.

Povodom ovakve odluke poslanika, reagovao je Građanski pokret URA, čiji su predstavnici “osudili današnje neodgovorno i neempatično ponašanje predstavnika Spajićeve parlamentarne većine koja je odbila proširenje dnevnog reda radi usvajanja izmjena Zakona o privremenom izdržavanju djece”.

“Predlogom izmjena Zakona, kojeg je pripremio Ženski klub u prošlom sazivu Skupštine Crne Gore, željeli smo deblokirati Alimentacioni fond i na taj način pomoći djeci koja su žrtva neodgovornih roditelja koji ne uplaćuju redovno alimentaciju, ali i pomoći samohranim roditeljima u Crnoj Gori”, naveli su iz Pokreta URA.

Parlamentarna većina danas je odbila da se na dnevnom redu Skupštine nađe i drugi predlog poslanika ove partije, koji se odnosi na izmjene Zakona o PIO kojim bi i muškarci i žene sa 64 godine života i 15 godina radnog staža stekli uslov za odlazak u penziju, čime bi ponovo bila uspostavljena starosna granica koju je prethodno ukinuo Ustavni sud.

“Nevjerovatno je da je manir od prije 30. avgusta 2020. godine, za koji smo mislili da je nestao sa bivšim režimom, ponovo oživio od strane Spajićeve većine koja odbija usvajanje svega onoga što dolazi iz opozicionih klupa, koliko god to konstruktivno bilo i u interesu građana, pa i najranjivijih kategorija. Građani Crne Gore, korisnici Alimentacionog fonda, samohrani roditelji i potencijalni penzioneri neka cijene odluku današnje Spajićeve parlamentarne većine. A URA će i ubuduće, prilikom svakog skupštinskog zasijedanja, nastaviti da traži proširenje dnevnog reda sa ovim tačkama kako bi se djeci i samohranim roditeljima pomoglo deblokiranjem Alimentacionog fonda, ali i omogućilo svim građankama i građanima koji navrše 64 godine i 15 godina radnog staža da odu u penziju”, navodi se u saopštenju Pokreta URA.

Zakon o privremenom izdržavanju djece, u prvoj verziji, stupio je na snagu u novembru prošle godine, čime je počeo rad Alimentacionog fonda. Nakon samo nekoliko mjeseci, Zakon je prestao da se primjenjuje, zbog spornog tumačenja centara za socijalni rad i reagovanja Zaštitnika imovinsko- pravnih odnosa, pa su pokrenute njegove izmjene. Obustavljene su isplate iz Alimentacionog fonda, a izmjene Zakona su usvojene u Skupštini Crne Gore 19. aprila. Uprkos tome, građani već osam mjeseci ne mogu da ostvare ta prava, jer novousvojeni Zakon nikada nije proglašen važećim. Nekadašnji predsjednik države odbio je da to učini iz političkih razloga, a aktuelni predsjednik nije proglasio tada usvojene akte uz obrazloženje da su rokovi za to prošli. Iz tog razloga, o izmjenama Zakona koji bi odblokirao rad Alimentacionog fonda treba opet da se izjasni Skupština Crne Gore.

SOS linija baner

Nedjelja štednje

Leave a Reply