Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je, nakon objavljivana informacije o sporoj reakciji na prijave nasilja, predmet protiv jednog hranitelja, S. R. iz Podgorice. Predmet protiv drugog, B.V. takođe iz Podgorice, formiran je u Višem tužilaštvu.
Iz Osnovnog državnog tužilaštva je saopšteno da je 12. jula, po krivičnoj prijavi Uprave policije, formiran predmet protiv S. R. zbog krivičnog djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici, izvršenog na štetu dva maloljetnika. U odnosu na drugi slučaj, prema saznanjima tužilaštva, protiv B. V. formiran je predmet u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, piše u odgovoru rukovodioca ODT Podgorica Duška Milanovića na pitanja Vijesti koje su dostavili 7. i 18. jula..
Centru bezbjednosti Podgorica u januaru i aprilu podnijete su prijave protiv lica koja imaju licence za uslugu porodičnog smještaja – hraniteljstva. O prijavama nasilja redakcija je saznala iz izjava nadležnih u Dječjem domu Mladost u Bijeloj i Centru za djecu i mlade Ljubović, gdje su djeca, nakon prijava, upućena iz hraniteljskih porodica.
Iz Akcije za ljudska prava kazali su i da je policija bila u obavezi da, po zakonu, primljenu krivičnu prijavu odmah proslijedi državnom tužilaštvu, kod koga se ona obavezno evidentira u upisniku i po njoj se formira predmet.
“Kako je rukovodilac ODT Podgorica rekao da predmeti po obje prijave nisu formirani, neophodno je pod hitno istražiti kako je to moguće, odnosno, zbog čega podgorička policija tužilaštvu toliko dugo nije dostavila prijave”, kazala je Tea Gorjanc Prelević iz te organizacije. “Neko za to mora biti odgovoran, pogotovo jer su u pitanju interesi djece.”
Iz Ministarstva rada i socijalnog staranj ranije su pojasnili da je procedura preispitivanja licence za hranitelja u nadležnosti centara za socijalni rad. Iz Podgoričkog CSR rekli su da su u slučaju saznanja da se nad djetetom vrši bilo koji vid nasilja, zlostavljanja ili zanemarivanja, dužni da svaku sumnju prijave nadležnim institucijama.
“Koje će utvrditi da li su sumnje osnovane, dok će Centar za socijalni rad preduzeti sve radnje radi zaštite prava i interesa lica. U slučaju da su sumnje osnovane i da se protiv hranitelja pokrene postupak, pokreće se i postupak preispitivanja licence”, kazali su ranije.
Gorjanc Prelević kazala je da nije jasno i zbog čega se sam CSR do sada nije interesovao u policiji ili tužilaštvu za sudbinu svoje prijave. Ona je dodala da je nadležni državni tužilac o krivičnoj prijavi podnijetoj zbog zlostavljanja djeteta dužan da odluči u roku od 30 dana (za takva djela je zaprijećena kazna do pet godina zatvora, tj. gone se po skraćenom postupku, za koji važi pomenuti rok), a pravnici zaposleni u CSR to sigurno znaju.
Podsjetila je i da, prema Zakonu o krivičnom postupku, “svako ima obavezu da prijavi krivično djelo na štetu djeteta”.
“Dok samo državni službenici imaju obavezu da prijave sva krivična djela za koja saznaju. Očigledno je zakonodavac želio posebno da naglasi da svako mora da se zanima za dobrobit djece, bez obzira na to čija su”, kazala je Gorjanc Prelević.
Lepa Žunjić iz Udruženja Roditelji kazala je da su navedeni slučajevi još jednom pokazali da ne postoji kvalitetno praćenje hraniteljskih porodica u Crnoj Gori i rad sa njima.
“Hraniteljstvo, kao oblik alternativne porodične brige o djeci bez roditeljskog staranja ili čiji je razvoj ometen porodičnim prilikama jeste najbolji oblik zaštite, jer pruža porodične uslove za razvoj djece, što nije moguće postići u institucijama. Samim tim, postojanje hraniteljstva kao porodičnog smještaja je uslov za dobru brigu o djeci bez roditeljskog staranja. Međutim, bojim se da i ovaj oblik zaštite djece, funkcioniše kao i većina usluga kod nas – niko ne kontroliše kvalitet, a zatim ni ne primjenjuje zaštitne mjere predviđene zakonom, pravilnikom…”, rekla je Žunjić.