Odrasle osobe čije su ih majke rodile u dobi od 35 do 44 godine nijesu ništa manje zdrave u svojim 40-im i 50-im godinama života nego one čije su majke u trenutku porodđaja bile stare između 25 i 34 godine, pokazuju najnovija istraživanja.
Dok je i dalje tačno da su starije majke izložene većem riziku pobačaja ili pojavi Downovog sindroma kod djeteta, čini se da su trudnoće premladih majki opasnije za zdravlje djece od trudnoće u starijoj dobi, kazao je naučnik Mikko Myrskyla s njemačkog Max Planck instituta za demografska istraživanja.
Naučnici su obradili podatke 18 hiljada američkih majki i djece i uočili da su se zdravstveni problemi podjednako javljali kod odraslih osoba čije su majke bile stare od 25 do 44 godine.
Odstupanja su uočili u zdravlju osoba čije su majke bile mlađe u trenutku porođaja. Tako su pet odsto više zdravstvenih tegoba imale osoba čije su majke rodile u dobi od 20 do 24 godine, i 15 odsto više tegoba odrasle osobe čije su majke rađale u dobi od 14 do 19 godina.
Kao najvažniji faktori za dugoročno zdravlje potomstva pokazali su se stepen obrazovanja majke i broj godina koje je živjela nakon porođaja što naučnici objašnjavaju lakšim svladavanjem stresa zbog gubitka majke.
Izvor: HINA