4:14 pm
3) Pravo na naknadu zarade za vrijeme privremene spriječenosti za rad
Član 25
Pravo na naknadu zarade za vrijeme privremene spriječenosti za rad imaju osiguranici-zaposleni iz člana 8 tač. 1, 3, 4 i 13 ovog zakona.
Naknada zarade pripada osiguranicima iz stava 1 ovog člana, ako su:
1) usljed bolesti ili povrede privremeno spriječeni za rad;
2) spriječeni da rade zbog medicinskog ispitivanja;
3) izolovani kao kliconoše ili zbog pojave zaraze u njihovoj okolini;
4) određeni da njeguju oboljelog člana uže porodice, u skladu sa opštim aktom Fonda;
5) spriječeni da rade zbog dobrovoljnog davanja tkiva i organa;
6) određeni za pratioca oboljelog lica upućenog na liječenje ili ljekarski pregled u drugo mjesto, odnosno dok borave kao pratilac u stacionaru, u skladu sa opštim aktom Fonda.
Privremenu spriječenost za rad iz stava 2 ovog člana utvrđuje izabrani tim ili izabrani doktor, odnosno nadležna ljekarska komisija, zavisno od vrste i prirode bolesti, u skladu sa aktom Fonda.
Član 26
Naknadu zarade za prvih 60 dana privremene spriječenosti za rad obezbjeđuje poslodavac iz svojih sredstava, a nakon toga naknadu obezbjeđuje Fond.
Član 27
Osnov za obračun naknade zarade za vrijeme privremene spriječenosti za rad je prosjek zarade koju je zaposleni ostvario u poslednja tri mjeseca koja prethode mjesecu u kome je nastupila privremena spriječenost za rad, s tim što ne može biti veća od zarade koja služi kao osnov za obračun i uplatu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje.
U osnov za naknadu iz stava 1 ovog člana ulazi i osnov od koga je određena naknada zarade, ako je osiguranik u to vrijeme bio spriječen za rad, naknada za rad u dane državnih praznika, naknada za godišnji odmor i naknada za vrijeme plaćenog odsustva.
Ukoliko privremena spriječenost za rad traje duže od mjesec dana, osnov za naknadu za svaki naredni mjesec neprekidne spriječenosti za rad usklađuje se sa porastom zarada kod pravnog, odnosno fizičkog lica gdje je zaposleni u radnom odnosu, ostvarenim u posljednjem mjesecu koji prethodi mjesecu za koji se isplaćuje naknada.
Ukoliko nije moguće utvrditi osnov za naknadu, kao osnov za naknadu se uzima iznos zarade koju bi zaposleni ostvario da je radio.
Za preduzetnike i lica koja samostalno obavljaju profesionalnu djelatnost kao osnovno zanimanje osnov za naknadu za vrijeme privremene spriječenosti za rad čini osnov na koji se obračunavaju i plaćaju doprinosi za obavezno zdravstveno osiguranje.
Član 28
Naknada zarade za vrijeme privremene spriječenosti za rad određuje se najmanje u visini od 70% od osnova za naknadu.
Visina naknade iz stava 1 ovog člana, koju obezbjeđuje poslodavac iz svojih sredstava, utvrđuje se kolektivnim ugovorom, u skladu sa ovim zakonom.
Naknada zarade za vrijeme privremene spriječenosti za rad prouzrokovane povredom na radu i profesionalnom bolešću, izolovanja zbog kliconoštva, zbog davanja krvi, tkiva i organa, za vrijeme održavanja trudnoće, kao i za slijepa lica i hendikepirana lica, obezbjeđuje se u visini od 100% od osnova za naknadu.
Naknada zarade po osnovu privremene spriječenosti za rad za vrijeme održavanja trudnoće obezbjeđuje se od prvog dana privremene spriječenosti za rad iz sredstava Fonda namijenjenih za obavezno zdravstveno osiguranje.
Nažalost, kod nas je u svim slučajevima pravilo da se isplaćuje samo ovih 70%, posebno ako radiš u državnom preduzeću…
5:05 pm
100% se isplaćuje kada se odsustvovalo duže od mjesec dana… za bolovanje duže od mjesec dana se mora ići na konzilijum (možda postoji izuzetak u ovakvim slučajevima)
Presmiješno je što je ovaj mehanizam uveden da bi se spriječila zloupotreba, a odlično se zna da postoje ljudi koji su godinama na bolovanjima. o ovome je pričao i Ministar zdravlja, ne znam je li išta pokušao da promijeni
9:43 am
Members
NVO Clanstvo
01/03/2012
9:29 pm
Members
15/06/2012
macence said
Jeste. Svako bolovanje osim porodiljskog i mislim jos nekog (vidjeti Zakon o radu) smanjuje platu za 30%. Mada moze poslodavac da odluci da to ne uradi, ali svakako ima zakonsko pravo.
Znam da fond refundira 70% zarade tokom trudnickog bolovanja, dok u slucaju porodiljskog pokriva cijelu platu.
Interesovalo me je da li zakon dozvoljava da poslodavac smanjuje platu zaposlenoj tokom porodiljskog bolovanja?
10:19 pm
Members
19/10/2010
Ja sam bas juce pitala drugaricu koja radi kao knjigovodja za plate na bolovanju i ona je procitala Zakon (bas cu je opet pitati gdje je to nasla) koji kaze: za dijete do 3 godina majka na bolovanju prima 100 posto plate,znaci ako je dijete bolesno i ako ima manje od 3 godine..a preko 3 god, smanjuje se za 30 posto…e sad ne znam da li je to samo mogucnost ili obaveza…
10:52 pm
Members
15/12/2011
mic@ i trudnicko bolovanje se refundira 100%
ja sam pitala nasu blagajnicu svaka firma ima svoje pravilnike za bolovanja koja mora uskladiti sa opstim naravno majo nisam sigurna da je ovo zakonska obaveza jedino da njen poslodavac je lagodnije regulisao bolovanje..
inace bolovanje je regulisano Zakonom o zdravsvenom osiguranju čl. od 25-30
a u čl. 28 se kaze
Naknada zarade za vrijeme privremene spriječenosti za rad određuje se najmanje u visini od 70% od osnova zanaknadu.
Visina naknade iz stava 1 ovog člana, koju obezbjeđuje poslodavac iz svojih sredstava, utvrđuje se kolektivnimugovorom, u skladu sa ovim zakonom.
Naknada zarade za vrijeme privremene spriječenosti za rad prouzrokovane povredom na radu i profesionalnom bolešću, izolovanja zbog kliconoštva, zbog davanja krvi, tkiva i organa, za vrijeme održavanja trudnoće, kao i za
slijepa lica i hendikepirana lica, obezbjeđuje se u visini od 100% od osnova za naknadu.
Naknada zarade po osnovu privremene spriječenosti za rad za vrijeme održavanja trudnoće obezbjeđuje se od prvog dana privremene spriječenosti za rad iz sredstava Fonda namijenjenih za obavezno zdravstveno osiguranje
9:13 am
Members
02/01/2012
Mico,
možda si pitala da li je dozvoljeno da smanjuje lični dohodak? Ukoliko se radi o najavljenom smanjivanju na nivou države od 3% na bruto dohodak, da dozvoljeno je. Ukoliko se radi o nekom drugom smanjivanju, mislim da ne, jer tebi svakako država refundira 100% onog što si primala u posljednja 3 mjeseca prije nego što si otišla na porodiljski odsustvo…
i žene, trudničko je bolovanje, a porodiljsko je odsustvo pa nijesmo bolesne, već odsustvujemo radi njege djeteta
"budi promjena koju želiš da vidiš u svijetu"
9:31 am
Members
02/01/2012
9:55 am
Members
15/12/2011
10:15 am
Members
02/01/2012
Most Users Ever Online: 287
Currently Online:
28 Guest(s)
Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)
Top Posters:
mamika m: 1304
Ana P: 543
lara92: 415
Budimka G: 386
svetlana22: 335
Cekalica N: 333
Member Stats:
Guest Posters: 232
Members: 3374
Moderators: 0
Admins: 0
Forum Stats:
Groups: 7
Forums: 33
Topics: 1045
Posts: 23482
Newest Members:
jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268Administrators: