2:02 pm
da na zalost pedijatri cesto vec na prvoj kontroli savetuju da se ukljuci dohrana a to je u vecini slucajeva kraj dojenju. a eto nekoliko nas je primer da je potrebno neko vreme cak i mesec ili dva da se uspostavi dojenje i sve krene kako treba.
kao strucno lice osim pedijatra dobro bi nam dosla recimo patronazna sestra ili sestra iz boxa u porodilistu…
drago mi je da je unicef pokrenuo malo stvari svojim kampanjama, licno sam ucestvovala u ovoj za dojenje.[Image Can Not Be Found]
2:06 pm
Members
NVO Clanstvo
23/10/2010
kada je jedna pedijatrica vidjela stolicu mog bebana, rekla mi je da to ne treba tako da izgleda, i da nesto nije u redu, gladan je ili nesto drugo…stolica je bila boje senfa, rijetka, kasasta i zrnasta. I takva mu je od pocetka. Njoj je tu nesto bilo cudno, ali nije puno komentarisala, samo mi je rekla da stolica mora biti malo cvrsca (susret je bio slucajan , u jednoj kucnoj posjeti, i slucajno je vidjela kad sam ga presvlacila)…
Onda sam ja na drugom portalu opisala slucaj, postavila pitanje, i od savjetnica dobila odgovor, da se pedijatrica sigurno nije puno puta srela sa stolicom iskljucivo dojene bebe, i da ona takva i treba biti. Pa sad ne mogu da vjerujem da je zaista tako malo mama koje iskljucivo doje …
I ja se javljam za tu grupu podrske dojenju
14.4.99/12.6.10/10.6.12 ja presretna :)
2:16 pm
mamika said:
kada je jedna pedijatrica vidjela stolicu mog bebana, rekla mi je da to ne treba tako da izgleda, i da nesto nije u redu, gladan je ili nesto drugo…stolica je bila boje senfa, rijetka, kasasta i zrnasta. I takva mu je od pocetka. Njoj je tu nesto bilo cudno, ali nije puno komentarisala, samo mi je rekla da stolica mora biti malo cvrsca (susret je bio slucajan , u jednoj kucnoj posjeti, i slucajno je vidjela kad sam ga presvlacila)…
O, bože.
A bebac imao “školsku” stolicu!
2:31 pm
Upravo tako, vazno je da su se stvari pokrenula i da ce u narednom periodu dojenih beba biti, nadam se, sve vise.
Jos nesto, primjecujem iz licnog iskustva, da nasi pedijatri misle da su sa zavrsetkom njihovog skolovanja zavrsili i sa ucenjem. Nisu iste preporuke WHO-a vezana za dojenje sada i, recimo, sedamdesetih kada sam se ja rodila. A njihova literatura iz kojih su spremali ispite je, uglavnom, ili moja vrsnjakinja ili starija.
2:53 pm
Danchy said:
To je tačno, mada ja imam mladu pedijatricu koja itekako prati “trendove”. I WHO svako malo mijenja stavove. Kad je Darko bio beban, preporuka je bila isključivo dojenje do šestog mjeseca, a sada preporučuju da se dohrana uvodi u petom mjesecu.
Mozes da provjeris na sajtu WHO da je stav ostao isti. Iskljucivo dojenje prije sestog mjeseca, a cak moze i kasnije. WHO i UNICEF zajedno.
3:36 pm
nasa izabrana pedijatrica je ok i vidim da se uprkos godinama trudi da isprati sve tokove, narocito ove tehnoloske, da stigne sve da otkuca dok smo tu
sa starijom cerkom je prva kontrola bila tek sa mesec dana, posto smo do tada prosli sve muke i uspostavili dojenje dr nije mogla da mi bude od neke vel pomoci, ali mi je bilo drago da je vidno zadovoljna sto beba iskljucivo doji i dobro je napredovala. svaku kontrolu mi je napominjala samo dojenje do 6! sa drugom bebom mi je samo rekla mama sve znate a ako nesto treba pitajte. tako da sam se uvek malo zadrzavala u savetoalistu a nadam se da je nase vreme nekom drugom dobro doslo
12:23 pm
Iskljucivo dojenje ide sest meseci a posle toga dodavanje druge hrane u bebinu ishranu ide u zavisnosti od toga da li je beba spremna ili ne. Ima beba koje odbijaju da probaju drugu hranu i sa 7, 8 meseci da bi tada krenula sasvim lepo sa uvodjenjem hrane. Svaka majka najbolje zna svoju bebu i potrebno je da prati bebino interesivanje ali se u svakom slucaju preporucuje tek sa navrsenih sest meseci.
12:49 am
apsolutni sam pobornik dojenja, i uopste prirodnog i spontanog ophodjenja sa bebom. imala sam i srecu, mada i karakter mi je takav da se volim o svemu informisati koliko god mogu, da sam znala da je potrebno pripremati grudi i bradavice tokom same trudnoce da bih izbjegla komplikacije nakon porodjaja. porodila sam se prosli put na carksi rez, i jedini problem je bio sto sam spavala od anestezije duze nego sto je trebalo…moje grudi su vec bile spremne (i previse) i samo cekale da beba papi. prezadovoljna sam bila sto je beba bila sve vrijeme pored mene i jela je kad god je htjela…a tako se nastavilo cijelu godinu.
nisam forsirala da se jede na tri sata, niti da se spava tad i tad…jednostavno sam osluskivala bebu i njene potrebe. vjerujem da zato sto nista nisam silila – beba (tada beba a sad energican trogodisnjak) je nasla ritam koji joj odgovara i tome smo se i mi lako prilagodili.
moj predlog je pri jednom dojenju koristiti obje dojke, po 15ak minuta svaku, tako se mlijeko ravnomjerno nadopunjuje i nema bolova ili izmlazanja dok se saceka sledeci podoj. takodje,neophodno je (sto sam primjetila tada u porodilistu kod drugih majki) da beba uhvati bradavicu sa areolom i da se bebi oslobodi nosic od nabrekle dojke…sto ako se ne uradi u najboljem slucaju beba pusta dojku svako malo da bi dosla do vazduha, tako ga se naguta i dodje i do grceva…
tuzno je sto doktori pricaju razlicite price, kao da sve iskljucivo rade po knjigama a ne po logici stvari i njihovoj prirodnosti. mene ipak to nije toliko pogadjalo jer sam se vodila nekim svojim instinktom, a kako sam se informisala sa svih strana, sklapala sam sliku od raznoraznih djelica. cinjenica je da je priroda sve uredila sama, i da nam nikakvi dodaci nisu potrebni (sem u nekim izuzetnim slucajevima) i da se pare samo bacaju na cucle, flasice i ostala cudesa. nema ljepseg osjecaja od cina dojenja, tim prije sto je hrana uvjek spremna i idealna u svakoj mogucoj prilici. nikada nisam bila ogranicena da prosetam ili bilo gdje odem sa djetetom i nahranim ga sasvim prirodno onda kad je gladno – tu gdje se zateknemo. i glasam za sling i maramu jer su idealne za sve te prve mjesece kada je bebi najpotrebnija mamina blizina i ti poznati otkucaji srca i ritam disanja…i naravno klopica je uvjek “pri ruci”
raspisah se bas bas…izvinjavam se zbog toga…vjerovatno sam pretjerala…ali prosto nisam mogla da stanem
2:14 pm
JOs uvijek nisam majka, al planiram i nadam se da cu uskoro biti .
Ono sto vidjam cesto jeste da zene brzo odustaju od dojenja, a znamo da ne bi trebale. Prije svega mislim da nisu dovoljno edukovane po tom pitanju, samim tim to je greska i ljekara i medicinskog osoblja, jer zeni u prvim danima nakon porodjaja niko ne objasni kako treba pravilno da doji. A mali broj zena se mozda o tome i interesuje putem interneta. Svjesna sam da je jedno teorija a drugo praksa, ali isto tako mislim da je dobra teorija idealan put za uspjesnu praksu .
Ovaj link je jako koristan, do duse star je i slabo se cuje, al koga zanima napregnuce usi da sazna o cemu je rijec.
Tu je objasnjeno i pokazano kako pravilno postaviti dijete na dojku, sto mnoge mame ne znaju, kako izbjeci stvaranje ragada, jer se iste stvaraju tako sto beba ne uzima pravilno dojku, tj uzima bradavicu, a ne i areolu. Isto tako, ragade brzo nestaju pravilnim postavljanjem dojenceta na dojku.
Srecno! i nadam se da ce ovaj link, kao i ostali sa strane biti od pomoci mnogim majkama
Most Users Ever Online: 287
Currently Online:
15 Guest(s)
Currently Browsing this Page:
3 Guest(s)
Top Posters:
mamika m: 1304
Ana P: 543
lara92: 415
Budimka G: 386
svetlana22: 335
Cekalica N: 333
Member Stats:
Guest Posters: 232
Members: 3374
Moderators: 0
Admins: 0
Forum Stats:
Groups: 7
Forums: 33
Topics: 1045
Posts: 23482
Newest Members:
jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268Administrators: