9:32 am
Members
02/01/2012
Mislim da se u našim porodilištima pod broj jedan mora stati na kraj kljukanju djece formulama, bez ikakvog pitanja doji li majka (želi li da doji, ima li mlijeka i sl.), bez ikakvih konsultacija sa roditeljima i sl.
Meni srednja ćerkica dana jednog nije htjela da doji, ni u porodilištu ni van njega, a imala sam mlijeka za 5 beba čini mi se. (objašnjenja naravno- previše ti je mlijeka i razvodnjeno je ). 20 dana je dijete plakalo i vrištalo, nije šćela moje mlijeko ni sa dojke ni sa flašice, kao da joj otrov dajem, izgubila kilažu… katastrofa
Prije nepune 2 godine, ćerkica rođena sa 4 125 donošena umrljana formulom koju su joj davali, naravno spava na podoju, ne mogu joj ništa da je probudim… Naravno pomamim se i priprijetim da ću ako je još jednom dovedu nahranjenu zaista zvek da napravim- to je bio onaj podoj u 21, pa u 24. Ujutru u 6 nema đeteta, pitam što je- gubi na težini. E da ste samo bile tu tokom vizite da čujete kako tražim da mi se objasni kako dijete sa tolikom gramažom može da oslabi toliko puno da se ne donese na podoj. Boljelo me uvo što mi u viziti nije neonatolog i što ovi nemaju blage veze o čemu ja pričam, važno je bilo prisustvo glavne sestre u tom trenutku. Naravno, u 9 su je donijeli, niđe natpisa o TT niti ikakvih problema, ona gladna zadovoljno ručki, mljacka, smijulji se…
STOP hranjenju novoređenčadi formulom u porodilištima!
"budi promjena koju želiš da vidiš u svijetu"
9:57 am
Members
29/09/2013
to si u pravu, Tijana, no bilo bi dobro napraviti da to radi, bez da majka napravi haos mozda je koja clanica pokusala, da cujemo iskustvo? ja jesam, u Beogradu, i uspela sam, ali su uslovi bili drugaciji. Da li je ovde beba stalno s mamom, ima li takvih odeljenja? Ja sam bila na bebi-frendli odeljenju, i praksa je bila da je beba stalno s mamom i sisa, sem dva puta dnevno, u ponoc i u podne, kada je nose na dohranu. Kada sam se drugi put porodila, lepo sam sestri objasnila da ne zelim da ga dohranjuju uopste, da imam iskustva s dojenjem i da zelim da samo sisa. Na moje veliko iznenadjenje, ona je to sasvim fino prihvatila, pa je cak to i prenela sestri u drugoj smeni predamnom! I zaista je bilo tako
2:39 pm
Members
29/09/2013
Super sto je izdvojena ova tema!
Dakle, moze li sta uraditi po ovom pitanju u porodilistima? Pristup u kom su bebe stalno s mamama u sobi bi definitivno ovo olaksao, ali ne znam da li je ta mogucnost vec razvijena? Postoje li oni pokretni boksovi/krevetici za bebe i ima li mesta za njih u sobama?
Opet, mnogo zavisi i od osoblja, cak i vise nego od tehnickih mogucnosti…dzabe svi kevetici i sve mere ako osoblje nije obuceno da pomogne pri dojenju, ako izbegava to da radi i ako ne podrzava porodilje!
3:13 pm
E tu je sustina problema:( Dzabe ce staviti krevetice u sobe, a mogu to vec sad da urade, ali treba osoblje koje ce da pomaze i da postoji mogucnost da jedna sestra uvijek bude u sobi kod majki. Ostavitii bebu u sobi i otici, odnosno da majka i beba budu najcesce same u sobi u prvim danima moze samo kontraefekat da izazove.
3:30 pm
Members
29/09/2013
Pa, ne znam, cini mi se da jos dugo nece biti realno da svaka soba ima svoju sestru po celi dan na raspolaganju…Ali, npr., izvodljivo je (verovatno cak i sada, sa ovim brojem sestara koje imaju) da sestra ima obavezu da sa svakom majkom provede pola sata-sat vremena cim joj beba dodje u sobu – da se preduprede pogresni polozaji na dojci, ragade i podstakne dojenje. Znaci, konkretno, cim beba bude donesena kod majke, sestra ulazi, i sat vremena s njom prica, pokazuje joj kako da pravilno stavi bebu, kako da se masira, kako da digne bebu posle podoja, itd. I, naravno, posle je tu ako treba jos nesto, da je mozes dozvati, jer porodilje znaju da budu zbunjene i nesigurne.
Ja se uvek smejem kada se setim prve noci posle prvog porodjaja – cerka je stucala jedno 5 minuta i ja uopste nisam bila sigurna da li to njoj moze da skodi , pa sam je uzela i u 1 po ponoci odnela do sestara, na drugi kraj hodnika i polu-panicno im rekla: ”Ona…stuca!!!!” danas mi je to mnogo smesno, ali tada sam bila zabrinuta….
3:50 pm
Members
NVO Clanstvo
16/10/2010
Sa ovakvim znanjem i praksama meicinskog kadra u propdilistima, cini mi se da bi rooming in samo pogorsao problem.
Ali, da krenemo mi polako, jedno po jedno, evo smo pokrenuli pricu oko izrade smernica za dojenje, tako da se nadam da ce, kad jednog dana budu usvojene, na osnovu njih moci stosta da se popravi.
Mada moramo da budemo svesni da ce to ici polakoooooo
7:54 pm
Members
21/08/2013
Slazem se sa vama da treba bebe sto rjedje hraniti formulama, ali tu postoji drugi problem. Cula sam od nekoliko zena da zbog prebukiranosti odjeljena gdje su porodilje, salju zene na drugo odjeljenje. Mene zanima kako u tom slucaju rijesiti problem!? Mogu vam reci da sam bas bila iznenadjena ovom situacijom, jer kazu da majka ne vidi bebu nekada dan i duze. Zna li neko nesto o ovome? Ja sam se zadnji put porodila prije 12 god. i nije bilo takvih slucajeva.
11:16 am
To se cesto desava, i nije nesto sto je od nedavno, ali je sve cesce cini mi se. To su situacije u kojima se nista ne moze uraditi na zalost. nema mjesta na akusersvu, majka na patologiji, drugi kraj porodilista, i to je to, a mislim da se ne obraca paznja previse na to sta sa majkom i bebom dok su tako razdvojene
1:35 pm
Members
23/02/2013
Istina ziva. Ja sam bila smjestena na patollogiju trud. i vidjela sam bebu tek sjutradan popodne, a dotad su nas samo jednom obavijestili da su bebe dobro. A tu je bila i jedna cura koja se porodila noc prije mene, pa je bebu vidjela tek treci dan, maltene pred izlazak. E da dok sam tamo bila rekli su nam da je riyicno da nam donose bebe jer su na drugom odjeljenju, ali sam ja licno vidjela a cula sam kasnije od drugih zena da su neke bebe dovozene i na patologiju. E sad ne znam sta je u pitanju…
1:43 pm
Members
29/09/2013
2:12 pm
Members
23/02/2013
Neke zene su isle da vide bebu do boksova, ne znam jesu li im dozvolili da ih podoje, ne vjerujem. Ja licno nisam mogla otici, jer sam imala vrtoglavice cijeli dan i mnogo savova, pa nijesam smjela da se naporisem, a niko nece da te povede, osim mozda ako bi se digla frka. One koje su rodile vaginalno i koje se dobro osjecaju pustatu treci dan valjda. Ali tih dana je bilo puno “carica” a one ostaju duže, valjda 5, 6 dana pa je zbog toga nastala gužva. Kad sam se ja poradjala to jutro je 6 zena cekalo na carski rez.
2:25 pm
Members
14/08/2013
Koliko ja čuh, sad su zbog gužve smanjili ostanak u porodilištu, ako ste prirodnim putem rodile- puštaju vas poslije 48 sati, a ukoliko je carski rađen 3 dana… Ovo je nezvanična informacija, ne bih da unesem pometnju, pa se unaprijed izvinjavam ako je netačna… A što se tiče dojenja, mislim da smo daleeeko od toga da bebe budu u sobi sa nama, evo neke majke ne vide bebice ni poslije dan, a na sve strane priča o dojenju, kako odmah treba majka i beba da se povežu, a u praksi se ništa ne radi na tome! (mislim na zdravstvo) I ne vjerujem da će me iko od sestara poslušati ako nakon porođaja kažem da želim da dojim i da je ne hrane vještačkim mlijekom… Ako me poslušaju- odmah povlačim napisano ;D
2:42 pm
Members
14/08/2013
2:57 pm
Members
29/09/2013
da, i ja sam provodila po 48 sati u porodilistu posle porodjaja, otprilike, ako je porodjaj ujutru, bude par sati duze, ako je popodne, par sati krace…naravno ovo vazi ako je porodjaj vaginalni i bez ikakvih komplikacija za mamu i bebu…alexis, nema ti druge nego da pitas i probas Ako beba nije pored tebe, verovatno da ti sanse i nisu neke, jer to znaci da te sestre odvode do bebe vrlo cesto…ili da ti cesto donose bebu, a pretpostavljam da nisu voljne da se dodatno angazuju…ali, ja bih ipak probala da sam na tvom mestu
3:58 pm
Members
21/08/2013
E pa zene, ovo je stvarno grozno. A mi se ubismo da promovisemo dojenje! Kako kad nas razdvajaju odmah po rodjenju bebe. Kada se neke bebe naviknu na flasicu to bude prilican problem. A da ne pricam o tome koliko se majka muci izmuzivanjem! Ja sve nesto mislim da se moze nesto uraditi, makar pokusati. Ne znam sto, ali ovo ne valja. Ako mi padne nesto na pamet ja cu napisati, a nadam se i vi.
4:52 pm
Members
29/09/2013
Potpuno si u pravu!!! Nego, valjda ih ne hrane na flasicu u poodilistu, nego na kasicicu?! U svakom slucaju, problem je bas velik…i to ne samo zbog dojenja, vec zbog svega: i lakse i lepse ti protice vreme u porodilistu kada si pored bebe, provodite prve zajednicke sate, privikavate se, manja je i briga, strepnja, depresija, a dojenje svakako uspesnije!
Most Users Ever Online: 287
Currently Online:
115 Guest(s)
Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)
Top Posters:
mamika m: 1304
Ana P: 543
lara92: 415
Budimka G: 386
svetlana22: 335
Cekalica N: 333
Member Stats:
Guest Posters: 232
Members: 3374
Moderators: 0
Admins: 0
Forum Stats:
Groups: 7
Forums: 33
Topics: 1045
Posts: 23482
Newest Members:
jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268Administrators: