A A A

Please consider Registruj seing
guest

sp_LogInOut Loguj se sp_Registration Registruj se

Registruj se | Lost Lozinka?
Advanced Search

— Forum Scope —




— Match —





— Forum Options —





Minimum search word length is 3 characters - maximum search word length is 84 characters

sp_Feed Topic RSS sp_Related Related Topics sp_TopicIcon
distonija - hipertonus, hipotonus, tortikolis
Topic Rating: 0 Topic Rating: 0 Topic Rating: 0 Topic Rating: 0 Topic Rating: 0 Topic Rating: 0 (0 votes) 
27/02/2012
11:10 pm
vanjamik
Guest
Guests

roditelji, da li imate ili ste imali iskustva sa distoni sindromom, odnosno hipertonusom (cvrsti misicni tonus), hipotonusom (oslabljeni misicni tonus) ili tortikolisom (kada su slabije razvijeni misici jedne strane vrata)?

kada i ko je otkrio problem? da li ste isli na vjezbe i, ako jeste, kakva su vasa iskustva?

 

… Termin distoni sindrom označava stanje u dojenčadi, kada kliničkim pregledom motoričkih funkcija budu zamijećena neka odstupanja od normale, za koja se ne može reći da su izrazito patološka, već mogu biti i varijacije fiziološkog, normalnog razvoja. Radi se o “prečvrstom” ili “premlohavom” dojenčetu, koje kasni u svladavanju nekih motoričkih vještina (npr. sjedenju, okretanju, stajanju) za prosjekom, odnosno razvoj čvrstoće mišićnih grupa nije ujednačen, pa neki mišići djeluju jače, drugi slabije, a rezultat je nespretan i neujednačen razvoj motorike. U tom slučaju se preporuče vježbe, i često nakon nekoliko mjeseci, uz njihovu pomoć, ili unatoč njima, dolazi do prevladavanja tih poteškoća, te dijete nakon 1. godine najčešće napreduje posve normalno… preuzeto sa http://www.plivazdravlje.hr

27/02/2012
11:35 pm
Anama
Guest
Guests

E mi imamo iskustva. Prvo sa blizancima i sada opet. Jedan od mojih djecaka je prije 2.5 god. imao polozajni tortikolis(mislim da se tako zove). Doktorka mi je objasnila da je to zato sto mu je bilo tijesno u stomaku sto je pretpostavljam tacno jer se brat bio rasirio :). Postojanje Tortikolisa je ustanovila izabrana dr u Domu zdravlja kad je imao 2 mjeseca. Ja nijesam imala vremena da ga vodim na fizikalnu terapiju u Djeciju bolnicu vec sam nasla fizioterapeuta za bebe i ona je dolazila kod nas kuci. Vec poslije par dana efekti su nevjerovatni. Bebe jako brzo reaguju. Inace je obozavao da radi vjezbice i poslije njih bi se komirao od spavanja. Kad sam vidjela koliko mu prija ukljucila sam i drugom djecaku vjezbice sa terapeutkinjom. Kasnije smo ponavljali seanse svakih 20-tak dana preventive radi 🙂 Sad opet ista terapeutkinja dolazi kod nas da radi vjezbe sa trecim djecakom koji ima dva mjeseca. Dr nam je rekla ima tortikolis, a terapeutkinja da nema vec da samo treba da mu mijenjam vise polozaje kod spavanja. Uglavnom mi vjezbamo.

28/02/2012
9:39 am
Alexandra
Guest
Guests

Tortikolis je jedna “moderna dijagnoza” koju, rekla bih, prilijepe svakom drugom djetetu. Dobio je i moj L.vec na samom izlazu iz porodilista. rekla bih da je skoro negdje u okruzenju bio kakav seminarcic gdje su nasi pedijatri culi za tu dijagnozu i vjerovatno im se dopalo kako latinski naziv zvuci…

Ne pametujem sad, vec govorim na bazi manjeg “istrazivanja” koje sam odradila nakon sto sam dijagnozu dobila,a naknadno u razgovorima sa roditeljima shvatila da je tusta i tma beba dobila istu dijagnozu na otpustu.

Tortikolis je skracenje/ukocenost jednog vratnog misica i u najtezim slucajevima se rjesava hirurskim putem, dok se u laksim moze rijesiti i fizijatrijskim vjezbama. Karakteristicno je da u slucaju tortikolisa beba drzi glavicu nagnutu na jednu stranu, te da se u dnu misica moze napipati oteklina, kuglica.

Nama je dijagnoza data jos u porodilistu, na bazi toga sto je L. u lezecem polozaju preferirao okretanje na jednu stranu. Inace, preferiranje jedne strane je karakteristicno za sve bebe (drze glavicu tako kako su navikli u stomaku) i ne znaci nuzno dg.torticollis. Cim beba ucvrsti vratic (negdje sa dva mjeseca) i pocne cesce da okrece glavicu, prestane sa preferiranjem. 

Istini za volju, proslo smo sve vjezbice kod fizijatra i nesto cesce kontrole, ali imala sam utisak da ni pedijatar ni fizijatar ne vide taj tortikolis, ali, kad je vec koleginica napisala, daj da se odradi, a i naplati od fonda…

Za bebe koje zaista imaju tortikolis, potrebna je pojacana paznja fizijatra, vjezbice, koje se svode na forsiranje strane koja je ukocena i drzanje bebe u horizontalnom polozaju cesce na strani koja je ukocena, uz podupiranje glavice, rukom ili jastukom, tako da se u stanju mirovanja taj zategnuti misic isteze. Preporucuje se i masaza misica blagim pokretima od korjena vrata ka uhu i kruzno, narocito oko kvrzice. Takodje, potrebno je bebu stimulisati da u lezecem polozaju okrece glavu na stranu suprotno od strane koja je ukocena, muzickim ili igrackama jarkih boja (nakon 2.mjeseca).

29/02/2012
12:37 am
lena
Guest
Guests

Pozdrav

Moja mladja cerka je bila jako mirna i troma beba…pravi bucko…nije doduse  puno odizala glavu od podloge kad je bila okrenuta na stomak i po ocjeni nase izabrane dr bila je previse pospana…izbarana doktorica nam je na kontroli kad je imala 3 mjeseca rekla da se radi o hipotoniji…dobili smo uput za neonatologa,fizijatra i da ne pricam sta sve…bili smo prestravljeni… da vam ne pricam sta smo sve prezivjeli kod neonatologa i kakve sve analize smo radili…gluposti da vam pravo kazem…cak i snimanje glave….uzas…naravno sve analize u najboljem redu i onda cak i kod fizijatra smo je vodili…nije je ni pogledala nego kaze treba vjezbice da radi…naravno u Domu zdravlja samo dio toga je mogla da odradi i onda smo angazovali privatno fizioterapeuta koja nam je uzela dosta i previse novca i kad sam ja vidjela gdje to vodi sve sam prekinula…vise je nijednom nijesam povela kod bilo koga od tih dr i naravno sve u svoje vrijeme…i prohodala je i svasta nesto izvodi…nas medo…

inace jako sam nezadovoljna povrsnoscu pojedinih dr i samim odnosom prema roditeljima ,narocito neonatologa…da ne pominjem imena …i da mi nijesmo bili uporni pa se sami informisali ko zna gdje bi nas to odvelo…

29/02/2012
8:35 am
Alexandra
Guest
Guests

Lena, to je opsti problem pristupa ne samo neonatologa, vec vecine ljekara, bar je takvo moje iskustvo. Previse je nezadovoljstva u njima, razocarenja, cega li, ali ima dooobar udio i sujeta. Ljekari se postavljaju kao visa rasa, sveznajuca, a internet im strasno ide na zivce i potrebu roditelja/pacijenta da se informise docekuju kao atak na njihovo znanje i vec u startu ne zele da te saslusaju. A kako ce dobiti sliku i postaviti dijagnozu ako ne saslusa zapazanja onoga koji je najblizi pacijentu, odnosno, od pacijenta samog?

Ja se trudim da ne osjecam i ispoljavam ogorcenost prema medicinarima, od sestre na salteru do specijaliste, ali zaista mi ne pomazu u mijenjanju stecenog utiska.

29/02/2012
10:11 am
lena
Guest
Guests

Alexandra i ja se trudim da budem jako pazljiva ,koliko god je to moguce,prema medicinarima ali iz dana u dan se uvjeravam kako su nezainterseovani,bahati,cesto bezobrazni i da samo cekaju da vide kovertuFrownali mislim da ni ova situacija ne moze u nedogled da traje pa se nadam nekom pobiljsanjuSmilepozz

29/02/2012
10:40 am
Alexandra
Guest
Guests

Ooo, Lena, moze da traje u nedogled, moze…

Sve dok ima ovaca, bice i vune….

29/02/2012
11:42 am
vanjamik
Guest
Guests

Anama, prvo cestitke na blizancima! Zavidim svakoj mami koja ih ima! Jednim udarcem, dve muve 🙂 A mogu misliti kako je bilo veselo podizati dve bebe, kad je muka i sa jednom 🙂 Sto se tice tortikolisa, imali ste srece da ga vasa Dr “prepozna”, tj. dijagnostikuje. Pretpostavljam da mu je ta fizioterapeutkinja radila vjezbice koje ste i vi mogli ponavljati i vjezbati sa njim? Mislim da je i to vazno, a to mu dodje i kao neka igra kroz vjezbu.

Alexandra, da li sada primjecujes da kada je umoran ili popan i dalje krivi malo glavu na tu stranu? Kazu da to moze da se desi. Gdje ste isli na vjezbice? Fakat je da su neke dijagnoze u trendu, ali hajde ti sad budi hrabra i oglusi se o ono sto kazu, a tvoja mala beba je u pitanju…

Lena, procitala sam da je UZ glave jedna od uobicajenih procedura, dijagnosticka pretraga, kada su u pitanju hipotonija ili hipertonus. Valjda snimaju da vide da li je bilo krvarenja u mozgu ili nedostatka kiseonika. U svakom slucaju, fantasticno je to da je ona sada velika i da hoda i da se to zavrsilo! A ova ruzna iskustva sa lekarima, svi imamo. Neko manje, neko vise.  

Ja sam moje iskustvo opisivala kroz druge teme, ali evo da pokusam da rezimiram sve na jednom mjestu. Curica je prestala, tj. pocela da odbija da sisa sa oko 10 dana starosti. Sve sam pokusala – sve polozaje (cak i stojeci). Nije upalilo, a svi su mi rekli da je to zato sto nemam mleka. Posle mucenja oko toga, zavrsile smo tako sto sam se ja narednih 6 mjeseci, dok god je bilo mlijeka i za jednu bocicu, izmuzavala! Sa odbijanjem da sisa je pocela i da gura peskir, pa jastuk, koji bih joj stavljala kada je lezala na boku. Sta god stavila, ona izgura ako moze, a ako ne moze – onda se sama pomeri i lezi na ledjima, sa glavom u stranu, a kasnije ka gore. Pa polako i da se izvija, posebno glavu u toku spavanja (tako da su joj celo i lice skoro svo u “celo” krevetica (tu sam morala da pored ogradice stavim i neki sundjer jer se povredjivala)). Uopste nije htela da lezi na stomaku, ni minuta. Vremenom se toliko izvijala i opirala kada bismo je nosili da su mi svi govorili da je “strasno vitalna” i sl. Nasoj pedijatrici sam takodje skrenula paznju, ona nije videla u tome nista neuobicajeno (nakon svake vakcinacije/posete savetovalistu kada provjerava reflekse – nalaz uredan). Tako je ona napunila 6.meseci dok ja slucajno u razgovoru sa prijateljicom koja zivi u SLO ne skontah da su im oblici ponasanja isti (isto je pocelo sa odbijanjem sisanja, izvijanjem unazad dok spava i dok je drzimo) i dok se ne udubih u problematiku. Sto sam vise citala, sve mi bilo jasnije. Na kraju sam uzela uput od pedijatrice, samoinicijativno, i odvela je u Centar za djecu sa pp. Pregledala nas je pedijatrica i ostala sa nama malo vise od jednog sata. Nakon razgovora o trudnoci (normalna), porodjaju (brz), pregledala je cerkicu i skoro 50 minuta radila vjezbice sa njom i pokazivala ih meni kako bismo ih radili kod kuce zbog hipertonusa. Nakon vjezbica, pravilnog nosenja, povijanja, presvlacenja, spustanja, situacija je mnogo bolja. Ima bolji stav, ali zbog pogresnog nacina okretanja sa ledja na stomak, iskrivila joj se leva noga i krivi stopala. To takodje moramo da vjezbamo i masiramo je. Ona sada puzi, sjedi (ali ne jos pod uglom od 90 stepeni), ustaje (ali nam je to zabranjeno zbog stopala i dok se karlica ne namjesti pravilno). Idemo na fizikalnu jednom nedjeljno, u DZ na Pobrezju, a i mi radimo sa njom kod kuce svakog dana. Vec je bolje, a bice jos bolje smile.gif
29/02/2012
12:22 pm
Marijachi
Guest
Guests

Anama said:

E mi imamo iskustva. Prvo sa blizancima i sada opet. Jedan od mojih djecaka je prije 2.5 god. imao polozajni tortikolis(mislim da se tako zove). Doktorka mi je objasnila da je to zato sto mu je bilo tijesno u stomaku sto je pretpostavljam tacno jer se brat bio rasirio :). Postojanje Tortikolisa je ustanovila izabrana dr u Domu zdravlja kad je imao 2 mjeseca. Ja nijesam imala vremena da ga vodim na fizikalnu terapiju u Djeciju bolnicu vec sam nasla fizioterapeuta za bebe i ona je dolazila kod nas kuci. Vec poslije par dana efekti su nevjerovatni. Bebe jako brzo reaguju. Inace je obozavao da radi vjezbice i poslije njih bi se komirao od spavanja. Kad sam vidjela koliko mu prija ukljucila sam i drugom djecaku vjezbice sa terapeutkinjom. Kasnije smo ponavljali seanse svakih 20-tak dana preventive radi 🙂 Sad opet ista terapeutkinja dolazi kod nas da radi vjezbe sa trecim djecakom koji ima dva mjeseca. Dr nam je rekla ima tortikolis, a terapeutkinja da nema vec da samo treba da mu mijenjam vise polozaje kod spavanja. Uglavnom mi vjezbamo.

Jel mi možeš dati broj te terapeutkinje,i moja beba ima tortikolis,još na utpusnoj listi,ali sad pprimjećujem da ona naginje više glavu na jednu stranu?

13/04/2012
8:59 pm
white
Guest
Guests
10sp_Permalink sp_Print
0

I ja mogu da se pohvalim prilicnim iskustvom vezano za nevedene dijagnoze. Mojim blizancima je po rodjenju dijagnostikovan hipotonus osovine i hipertonus ekstremiteta. Kao ranije rodjene bebe, dobili su Igalo, 2*21 dan. Promene su neverovatne Smile. Najbolja stvar je sto smo tamo naucili sve vezbice i nastavili i kuci da vezbamo. Oni sada imaju po 9 meseci i problem je eliminisan Wink. Najbitnije su upravo vezbice i upornost.

13/04/2012
9:51 pm
vanjamik
Guest
Guests
11sp_Permalink sp_Print
0

White, sjajno da su na vrijeme to dijagnostifikovali! I mi vezbamo uporno i cesto kod kuce+baby handling=odlicni rezultati!

Forum Timezone: Europe/Podgorica

Most Users Ever Online: 287

Currently Online:
5 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Top Posters:

mamika m: 1304

Ana P: 543

lara92: 415

Budimka G: 386

svetlana22: 335

Cekalica N: 333

Member Stats:

Guest Posters: 232

Members: 3374

Moderators: 0

Admins: 0

Forum Stats:

Groups: 7

Forums: 33

Topics: 1045

Posts: 23482

Newest Members:

jelenabozovic, Dusko Mihailovic, testuser, _270, _269, _268

Administrators:

SOS linija baner