Nemojte dozvoliti da vašu djecu određuje boja koju nose, niti crtani koji vole da gledaju.
“Da li imate svesku na uske i široke linije?“
„Samo imamo svesku za dječake“, kaže mlada prodavačica.
„Uzećemo“, kažem.
Jedva čekam da mi dođe do ruku i vidim šta je na koricama. Budi se radoznalost u meni. Imam dvije ćerke, često se srećem sa ovim komentarima.
Na svesci zagrljeni stoje Miki Mausa i Šilja, gledaju u mene nasmijani. Dječaci se zabavljaju bolje od nas djevojčica, mislim.
Očekivala sam nešto mnogo dječačkije od Mikija i Šilje.
U prodavnici cipela, slična situacija.
„Molim Vas dajte mi broj 31“.
„Imamo samo za dječake od tog broja“.
„Izvinite, kako za dječake?“
„Pa fino, sive i zelene su boje!“
Nemojte dozvoliti da vašu djecu određuje boja koju nose, niti crtani koji vole da gledaju. Nemojte im uskratiti slobodu tako što ćete im pokloniti igračke „samo za djevojčice“ ili „samo za dječake“.
Nemojte im zabraniti sport samo zato što je rezervisan za jači ili nježniji pol.
Kad sam ja bila djevočica, nije bilo muških i ženskih igara, pa često se dešavalo da dječaci igraju sa nama „lastike“. A mi kasnije sa njima „klikera“.
Ne smanjujte dječiji svijet kao što naš smanjujemo svakodnevno.
Odgajajte generaciju jednakosti.
Međunarodni dan žena je prilika za nas da razmišljamo o tome kako možemo zajedno sa svojom djecom to da postignemo, i da ujedno poboljšamo uslove za žene u mjestu u kojem živimo.
Najprije nađite načina kako da im približite ovaj dan.
Sigurno su različiti načini na koje ih je moguće proslaviti u zavisnosti od zemlje do zemlje.
Šta možemo uraditi kod nas?
Upoznajte djecu sa istorijom događaja Osmog marta.
Objasnite svojoj djeci da Međunarodni dan žena nije isto što i Dan majki, kako najčešće to izgleda kod nas. Međunarodni dan žena obilježava se od 8. marta od 1911. godine kada su se žene izborile za pravo glasa.
Borba za pravo glasa je povezana sa ženskim pokretom koji je želio dalje da riješi nejednakost i nepravdu sa kojom su se susretale žene.
Ko su bile Đina Vrbica i Ljubica Popović?
Da li ste vašu djecu upoznali sa tim ko su bile tete čija imena nose njihovi vrtići? Ove heroine su prije rata bile radnice u Monopolu duvana u Podgorici i zbog malih plata i teških uslova za rad često su zajedno organizovale štrajkove i borile se za bolje uslove rada. Kasnije su učestvovale u Narodnooslobodilačkoj borbi i u njoj izgubile život.
Pogledajte crtani film Mulan
Sve djevojčice mogu biti princeze, ali ne moraju! Pronađite snažan ženski lik kao što je Mulan i pogledajte ga sa svojom djecom. Ovaj crtani je inspirisan kineskom legendom o jednoj drevnoj ratnici.
Pročitajte djeci Pipi Dugu Čarapu
Nevjerovatno zanimljiva priča spisateljice Astrid Lindgren o hrabroj i nezavisnoj djevojčici koja živi sama bez roditelja.
Tu su i fenomenalne Priče za laku noć za male buntovnice, u kojima uz neobične ilustracije možete pronaći istinite životne priče raznih žena koje su zaboravljene. Uz ove price možete pomoći svojoj djeci da razumiju prepreke na koje nailaze i dokaz da su one savladive.
U kojoj ulici živite?
U Podgorici ima oko pet stotina ulica, samo njih dvadeset nosi ime neke znamenite žene uglavnom Crnogorke. Upoznajte svoju djecu sa tim ko su bile te žene. Živimo u ulici Princeze Ksenije i odnedavno me prate jedne crne krupne oči ispod velikog oboda šešira. Kad god ih pogledam osjetim snagu samo zato jer sam žena. Prođite mojom ulicom. Vidjećete o čemu pričam.
Nadam se da moje ćerke neće morati da marširaju za svoja prava kada budu odrasle žene.
Jer, sjetite se, ko pokreće svijet?
Jesmo li mi zemlja u kojoj se na času i dalje sputava prevelika želja za isticanjem svog[...]
U teoriji uvijek govorimo „Samo neka je dijete živo i zdravo“. Praksa je nešto[...]
Nepoznavanje osjećaja postojanja i obaveze poštovanja granica, pogubno je za pojedinačne[...]
U teoriji uvijek govorimo „Samo neka je dijete živo i zdravo“. Praksa je nešto[...]
Nijesam vjerovala svom djetetu. Gorko ću se pokajati brzo nakon[...]
You must be logged in to post a comment.