Nastavnici jedne podgoričke osnovne škole, njih 17, podnijeli su tužbu protiv roditelja učenika koji je krajem prošle godine poslao više lažnih dojava da su u toj prosvjetnoj ustanovi postavljene bombe.
Tužbom traže naknadu nematerijalne štete od roditelja tog učenika zbog narušavanja psihičkog integriteta usljed pretrpljenog straha, s obzirom da maloljetnik ima manje od 14 godina i ne može ni prekršajno ni krivično odgovarati za svoje postupke.
Krajem prošle godine na adrese deset osnovnih škola- osam iz Podgorice, jedne iz Bara i jedne iz Danilovgrada, tri dana uzastopno stigle su dojave o bombama, za koje se kasnije ispostavilo da su lažne. Po prijavi uprave jedne od škola, policija je identifikovala lice koje je slalo dojave. Radi se o učeniku jedne od škola na čiju su adresu stigle dojave o bombama.
S obzirom da je riječ o maloljetnom licu, Dan neće objaviti ime škole, niti druge podatke koji bi mogli da ukažu na njegov identitet.
Prema saznanjima ovog lista, škola je pokušala da izrekne mjere ovom učeniku, ali je odluka o premještanju u drugu školu tri puta poništavana od strane nadležne inspekcije, zbog čega će učenik koji je slao dojave najvjerovatnije proći bez ikakve posljedice. Međutim, 17 nastavnika škole na čiju su adresu stigle dojave odlučilo je da pokrene sudski spor protiv roditelja učenika za naknadu nematerijalne štete zbog narušavanja psihičkog integriteta usljed pretrpljenog straha.
Advokat Miomir Joksimović, koji zastupa nastavnike, kazao je za Dan da se radi o maloljetnom licu mlađem od 14 godina koji ne može da odgovara za svoje postupke.
“Svi su izgledi da zbog loše regulative koja uređuje odgovornost učenika i favorizuje njihov položaj u odnosu na školu, ni škola neće biti u mogućnosti da ga disciplinski sankcioniše. Sa druge strane, iako institucionalno maltene nije moguće adekvatno reagovati prema maloljetniku, zakon apsolutno daje mogućnost da se u građanskom postupku traži nadoknada štete, na šta su se profesori škole u ovom slučaju odlučili. Naime, Zakon o obligacionim odnosima predviđa da roditelji odgovaraju za štetu koju pričini njihovo dijete koje je starije od sedam godina, osim u slučaju da je šteta nastala bez njihove krivice”, objašnjava Joksimović.
U konkretnom slučaju, kako dodaje, radi se o postupku djeteta koji se može dovesti u vezu sa odgojem i vaspitanjem i koji je počinjen od kuće, odnosno dok je dijete bilo pod nadzorom roditelja.
“Kako dojave o bombama nesporno predstavljaju visokostresan događaj za sva lica koja se zateknu u objektu koji je meta dojave, to kod njih dovodi do narušavanja psihičkog integriteta, zbog čega im pripada pravo na naknadu nematerijalne štete. Ovakav korak, osim što je opravdan s aspekta zaštite prava profesora i njihovog psihičkog integriteta, opravdan je i po pitanju društvenog odgovora na konkretnu situaciju za koju institucije nemaju adekvatan mehanizam kojim bi se na valjan način reagovalo u odnosu na učenika koji ispoljava jedno društveno neprihvatljivo ponašanje. Kod takvog stanja, svijest roditelja da mogu snositi materijalnu odgovornost za postupke svog djeteta može biti možda i najbolji preventivni faktor za otklanjanje ovakvog i sličnog društveno problematičnog ponašanja učenika”, smatra advokat Joksimović.
Nastavnici su tužbu protiv roditelja učenika podnijeli sredinom jula ove godine podgoričkom Osnovnom sudu. Policija je, prema saznanjima Dana, ranije podnijela prekršajnu prijavu protiv roditelja ovog učenika zbog zanemarivanja djeteta.
Izvor: Dan