Drvene kocke su jedna od prvih igračaka koje kupujemo djeci. Brojni su predlozi igara sa njima, koje mogu biti veoma korisne u najmlađem izrastu, jer, između ostalog, podstiču i razvoj govora i komunikacije.
Pri odabiru je važno da obratite pažnju na boju kojom su kocke bojene, kako bi bile bezbjedne za korišćenje. Poželjno je da drvene kocke budu ravnih ivica, ali i odgovarajuće veličine, da bi dijete moglo lako da njima barata.
Kada djeca mlađa od tri godine pokažu interesovanje i bude im zabavno jer se kocke ruše, sudaraju i prevrću, možete se pridružiti njihovoj igri, radeći i na stimulaciji govora.
Cilj igre je usvajanje riječi – bogaćenje rječnika, kao i udvajanje riječi u jednostavnu, kratku rečenicu od dvije reči.
Kako se možete igrati:
Počnite da slažete kocku jednu na drugu i izgovarate svaki put kad stavite kocku “Kocka ide gore” ili “Stavljamo kocku gore”. Važno je da svaki put izgovorite riječ zajedno sa radnjom koju radite kako bi dijete moglo da poveže sa značenjem riječi. Na taj način modelujemo govor i razvijamo razumijevanje.
Nakon par složenih kocaka jedna na drugu, uzmite sljedeću kocku i recite “Kocka ide…”, zatim sačekajte par sekundi kako bi pružili djetetu priliku da dopuni rečenicu sa “gore”. Ukoliko dijete ne izgovori riječ, završite rečenicu vi tako što ćete bojom i jačinom glasa izgovorite riječ “gore”.
Nakon slaganja, napravite gest oduševljenja i srušite zajedno sa djetetom kocke i iznenadite se šta se desilo (uz odgovarajući izraz lica).
U narednom slaganju ponovite isto, a na kraj dodajte i element isčekivanja šta će se desiti, dopunite igru sa “1, 2, 3 srušiii”.
Kada kocke opet padnu dolje, dodajte opis radnje koja se desila “Ooo ne, kocke su pale dolje” ili “Ooo ne kocke su pale dolje” i dodajte gest koji pokazuje pravac kretanja ka dolje.
Kao i na početku, ovim imenovanjem i opisivanjem smo pružili model ponašanja i model govora, sljedeći put kada kocke padnu opišite šta se desilo, ali nemojte rečenicu završiti već pružite djetetu priliku da vas dopuni.
Djeci mlađeg uzrasta prija da gledaju kako od nereda nastaje red, i obratno. A naša reakcija vodi ka zajedničkom smijehu i zabavi.
Sljedeći put kada se budete igrali sa kockama, probajte naizmjenično da ih slažete, jednu kocku postavite vi, drugu dijete, uz opis “još jedna”. Postavite djetetu pitanje da li želi da se stavi još jedna kocka “Želiš li još?”
Vještine se razvijaju ponavljanjem i pružanjem modela za imitaciju, korišćenjem naglašene komunikacije (naglašavanje pojedinih riječi u govoru) dodajemo momenat isčekivanja i djetetu pružamo informaciju na koju riječ da posebno obrati pažnju ( na ranom uzrastu je to nesvjesno i baš iz tog razloga je igra najbolji način za učenje).
Na početku će vas dijete možda samo posmatrati, ali probajte da ga uključite u igru tako što ćete uzeti djetetovu ruku ili nogu i srušiti kockice. Trudite se da atmosfera bude pozitivna i opuštena. I naravno, za djecu do tri godine interesovanje i pažnja ne traje dugo, tako da igra ne bi trebalo da traje duže od desetak minuta, osim ukoliko dijete ne želi da traje duže.
Kada dijete ne želi više da se igra te igre, dajte jasan signal za kraj tako što ćete opisati djetetovo interesovanje: “Ok, ne želiš više da se igramo kockama, hajde da ih skupimo zajedno.”.
Ovu igru možete isprobati i sa drugim igračkama, kutijama, jastucima, ali i kuhinjskim priborom. Povremeno dajte djetetu izbor, pitajte ih: “Da li želiš crvenu ili zelenu kocku?” Čak iako dijete možda još ne zna boje izabraće onu koja mu se u tom trenutku više dopada. I naravno opišite šta je dijete odbralo: “Važi, stavljamo crvenu kocku.”
Izvor: pitajdefektologa.org