Specijalno državno tužilaštvo i dalje provjerava da li su službenici Ministarstva prosvjete, Državne komisije za maturski ispit, test administratori, koordinatori i direktori srednjih škola zakonito postupali u slučaju prepisivanja na maturskom testiranju iz predmeta predmeta Crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost.
To su Vijestima potvrdili iz Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), kojem je dokumentacija dostavljena u junu ove godine.
“Vrhovno državno tužilaštvo je Specijalnom državnom tužilaštvu 20. juna ove godine dostavilo podnesak udruženja Prosvjetna zajednica i udruženje Roditelji, u kojem se izražava sumnja u zakonito postupanje službenih lica Ministarstva prosvjete, Državne komisije za maturski ispit, test administratora, koordinatora i direktora srednjih škola, u postupku ocjenjivanja maturskih/stručnih ispita, organizovanih 2022/2023, po kojem je formiran krivični predmet i dodijeljen u rad specijalnom tužiocu. U toku je izviđaj”, piše u odgovoru tužioca portparola SDT Vukasa Radonjića.
U dopisu udruženja koji je predmet pažnje specijalnih tužilaca piše da su se, neposredno nakon polaganja testa za CSBH jezik i književnost, u javnosti “pojavili dokazi o prepisivanju unutar vajber grupe pod nazivom ‘Druženje’”, kao i da su o tome odmah obaviješteni predstavnici uprave Ispitnog centra i Ministarstva prosvjete.
“Osim njima, direktor SMŠ ‘Danilo Kiš’ iz Budve, Krsto Vuković ove informacije i dokaze (screenshotove iz grupe) dostavio je i medijima, koji su zatim o tome obavijestili javnost. Članovi Komisije za ocjenjivanje su tokom vrednovanja testova utvrdili da je više stotina maturanata imalo odgovore koji su ukazivali na prepisivanje, na osnovu čega su tražili dodatne instrukcije od Državne maturske komisije, Ministarstva prosvjete i Ispitnog centra kako da postupaju u ovom slučaju. Oni tvrde da su nakon više neuspjelih pokušaja traženja instrukcija putem maila, dobili odgovor na sastanku kojem je prisustvovala glavna ocjenjivačica da testove tih učenika posebno obilježe, odnosno da na svakom evidentiraju šta su zapazili. Te informacije su dostavili Komisiji za maturski/stručni ispit”, stoji u dopisu.
Iz Prosvjetne zajednice i udruženja Roditelji podsjetili su da, prema pravilnicima o načinu, postupku i vremenu polaganja maturskih i stručnih ispita, svako korišćenje nedozvoljenih sredstava vodi u diskvalifikaciju, o čemu su učenici usmeno obaviješteni prije početka ispita, kao i pisanim upozorenjem na početnim stranicama testa.
Maturanti koji su zbog prepisivanja na maturskom testiranju u maju ove godine dobili nula bodova na testu iz CSBH i književnosti protestovali su zbog toga ispred Ministarstva i Ispitnog centra. Nakon razgovora ministra Miomira Vojinovića sa njihovim predstavnicima, dogovoreno je da će testovi biti ponovo pregledani, što su članovi Komisije za ocjenjivanje odbili, nakon čega je Vlada smijenila rukovodstvo Ispitnog centra.
Nova komisija ponovo je pregledala radove, a većina učenika je položila ispit, neki čak i visokim ocjenama.
“Prema pisanju medija, što je potvrdila i majka jednog od učenika koji je prvenstveno dobio nulu, maturanti su bili zadovoljni novim ocjenama… Članovi Komisije, tj. ocjenjivači koji su prvobitno utvrdili nepravilnosti ukazuju da Ispitni centar nije ispoštovao zakonske procedure i da su angažovani novi ocjenjivači koji nijesu obučeni za taj posao”, piše u dopisu Udruženja.
SDT, osim ovog slučaja, ispituje i kako su “procureli” testovi iz matematike za provjeru znanja polumaturanata u aprilu ove godine. Taj slučaj prvo je istraživalo Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Rožajama, jer su prosvjetni radnici iz te opštine obavijestili Ispitni centar i Ministarstvo prosvjete da su testovi objavljeni i da se šire društvenim mrežama.
Ipak, to tužilaštvo je utvrdilo da su testovi “procurjeli” na teritoriji beranske opštine, pa su slučaj proslijedili beranskom ODT. Tužilaštvo u Beranama analizom je utvrdilo da postoji sumnja da je izvršeno krivično djelo iz nadležnosti SDT, pa su im dostavili spise predmeta.
Izvor: Vijesti