Kancelarija Ujedinjenih nacija za projekte usluge razviće za potrebe Ministarstva prosvjete do kraja februara naredne godine potrebne kapacitete za sprovođenje funkcionalne analize svake pojedinačne škole u Crnoj Gori i uraditi izvještaj o stanju infrastrukture za 40 ustanova.
Nakon toga će, kako je danas najavljeno na obilježavanju početka projekta Funkcionalna analiza obrazovne infrastrukture sa preporukama za unapređenje izvještaje uraditi i za preostale školske objekte u Crnoj Gori. U državi ima oko 200 osnovnih i srednjih škola.
U međuvremenu Ministarstvo planira da pokrene investicione cikluse ulaganja u obrazovnu infrastrukturu, u saradnji i sa međunarodnim partnerima.
Projekat Funkcionalna analiza omogućiće postavljanje boljih osnova za planiranje ulaganja u održavanje i izgradnju obrazovne infrastrukture, što će u krajnjem doprinijeti i kvalitetnijem procesu obrazovanja, tvrde u Ministarstvu. Za ovaj projekat Ministarstvo je izdvojilo 300 hiljada eura.
Analiza sektora obrazovanja pokazala je da 68% učenika pohađa svega 13% škola u Crnoj Gori, što ukazuje na neravnomjernu raspoređenost opterećenja na školsku infrastrukturu u različitim dijelovima zemlje, ali i veliki pritisak na obrazovnu infrastrukturu naročito u jednom dijelu, što direktno utiče na kvalitet obrazovanja.
Ministar prosvjete Miomir Vojinović kazao je da je ovaj projekat pokrenut kao dio šireg napora Ministarstva, sa ciljem podizanja nivoa kvaliteta obrazovanja u Crnoj Gori i kroz bolje upravljanje i efektivnije ulaganje u obrazovnu infrastrukturu.
“Ovaj projekat je samo jedan dio sveobuhvatnih napora Ministarstva u cilju unapređenja kvaliteta obrazovanja u Crnoj Gori, i to ne samo kroz reviziju i izradu novih politika, već i kroz suštinsko unapređenje uslova za sprovođenje obrazovnog procesa u školama u Crnoj Gori” kazao je on.
Prema njegovim riječima, svrha projekta je unapređenje kvaliteta predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja u Crnoj Gori, obezbjeđivanjem da obrazovna infrastruktura odgovori zahtjevima novih nastavnih planova i programa, ali i obezbijedi punu inkluzivnost i ravnopravno učešće sve djece u obrazovnom procesu.
Projekat će sprovoditi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projekte usluge (UNOPS), čija je predstavnica u Crnoj Gori, Mikela Telatin, istakla važnost adekvatnih infrastrukturnih kapaciteta u pružanju socijalnih usluga.
“UNOPS je počastvovan prilikom da, kao UN agencija specijalizovana za unapređenje fizičke infrastrukture, vodi projekat koji će unaprijediti planiranje, izgradnju i upravljanje školskom infrastrukturom u Crnoj Gori. Osnovna funkcija socijalne infrasrukture jeste da obezbijedi kvalitetnu uslugu i mi ćemo sa velikim zadovoljstvom dati svoj doprinos tom procesu kroz svoj infrastrukturni mandat, stručnost i iskustvo. Ovaj projekat je ujedno i dio napora koji UN agencije ulažu u cilju podrške Crnoj Gori ka ostvarivanju Ciljeva održivog razvoja”, kazala je ona.
UNICEF je pozdravio odluku Ministarstva prosvjete da investira u analizu stanja školske infrastrukture na osnovu kojih će dodatna sredstva u budućnosti biti uložena kako bi se ona unaprijedila i to najprije u najkritičnijim situacijama na koje će ova analiza ukazati.
“Vjerujemo da će ona doprinijeti transparentnijem i efikasnijem finansiranju obrazovne reforme u Crnoj Gori”, rekla je Sabina Žunić, zamjenica šefa predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori.