Završen još jedan ciklus programa roditeljstva Brižne porodice

Još jedna grupa roditelja djece uzrasta od dvije do devet godina uspješno je završila dvanaestonedjeljni program roditeljstva Brižne porodice, koji je organizovalo udruženje Roditelji, ovoga puta u online formatu.

Besplatni program bio je, kao i u prethodnim ciklusima, namijenjen roditeljima koji žele da unaprijede komunikaciju i kvalitet odnosa sa djetetom, ali i riješe konkretan izazov/problem kada je roditeljstvo u pitanju, a sprovodila ga je psihoterapeutkinja Darija Petović Bambur.

Dubravka, jedna od mama koje su završile online program, ne krije zadovoljstvo ovim iskustvom. Kaže da je prilikom prijave za Brižne porodice, njena ideja bila samo da nauči i čuje nešto novo. Sada, nakon 12 sedmica, ocjenjuje da je program sjajan, odlično osmišljen, precizan, sa mnoštvom konkretnih predloga i alata koji su joj mnogo koristili u izgradnji boljeg odnosa sa djetetom. Kaže da sve to planira i ubuduće da primjenjuje.

“Takođe, podjela iskustava i svakodnevnih izazova sa ostalim učesnicama u grupi bila je veoma prijatna i ohrabrujuća, kao i bezrezervna podrska voditeljke programa. Učešće u programu je za mene bilo sjajno i pozitivno iskustvo iz koga moja cijela porodica osjeća benefite i koje bih svim roditeljima preporučila”, poručuje Dubravka.

Sa njom je saglasna i Mirela, majka dvoje djece, koja je završila online program u istoj grupi.

“Mišljenja sam da je roditeljstvo, pored svih lijepih trenutaka, proces koji je pun izazova i zahtijeva trud i rad prije svega na sebi. Motivacija za prijavu mi je bila želja da upotpunim i kanališem svoje znanje u odgoju i vaspitanju djece, kako bih uspjela da prevaziđem svakodnevne izazove. Ono čega nijesam bila svjesna prije početka programa, a što sam naučila tokom sesija, jeste briga o sebi. Primjenjujući principe uspjela sam uspostaviti bliskiji odnos sa djetetom i znatno se približiti planiranom cilju sa početka programa. Poseban utisak su na mene ostavili principi Imenovanje osjećanja i Korišćenje pohvala i nagrada. Kuća podrške sa pratećim principima je model koji je prilično jednostavan ukoliko istrajemo u njegovoj primjeni i čije sunce ne može, a da ne zasija”, utisci su mame Mirele.

Program Brižne porodice realizuje se u maloj grupi, a svaki od roditelja na početku određuje jedan konkretan cilj u odnosu sa djetetom na kojem želi da radi tokom dvanaestonedjeljne obuke. Na taj način roditelj na konkretnom primjeru vježba nove vještine, koje kasnije može primijeniti na sve ostale poteškoće u vaspitanju. Osim toga, rješavajući konkretan problem, roditelj mijenja cjelokupan odnos sa djetetom.

Program je koncipiran tako da iz sedmice u sedmicu roditelji usvajaju po jedan princip u vaspitanju, počevši od izgradnje odnosa sa djetetom, pa sve do postavljanja granica. Dobijaju konkretne zadatke koje treba da vježbaju sa djetetom kod kuće, ali to nijesu aktivnosti koje iziskuju dodatno vrijeme, već se odnose na situacije koje se inače događaju i dio su svakodnevice.

Ovaj besplatan program, ranije poznat pod nazivom Roditeljstvo za cjeloživotno zdravlje, udruženje Roditelji realizuje od 2018. godine i do sada je organizovano 18 ciklusa.

Program Brižne porodice nastao je kao plod partnerstva univerziteta Oksford, Kejptaun i Bangor kao i Klovnova bez granica iz Južne Afrike. Program je do sada realizovan u više zemalja širom svijeta, od Južne Afrike, preko Tajlanda, Filipina, Sudana i mnogih drugih, a u Crnoj Gori se sprovodi u saradnji sa UNICEF-om i EU.

SOS linija baner

Leave a Reply