Savović: Razbiti predrasudu o Luči kao statusnom simbolu, prevare neće biti nagrađene

U posljednjih pet godina u Crnoj Gori je bilo 5.165 Luča u osnovnim i 5.005 u srednjim školama, posljednji su podaci Ministarstva prosvjete.

Direktor Direktorata za opšte srednje obrazovanje, stručno obrazovanje i cjeloživotno učenje u Ministarstvu prosvjete, Slobodan Savović ukazuje da postoji pitanje koliko je Luča obesmišljena sa ovolikim brojem dodjeljenih diploma.

“Luča kao nagrada učeniku izuzetnost i izvrsnost, a zavređivanje tog priznanja počinje samim upisom u prve razrede. Da bi neko zavrijedio “Luču” u tom njegovom ocjenjivanju, praćenju dostignuća tog učenika učestvuje najmanje 30 do 40 nastavnika i nastavnica. Ovdje govorimo da je to nešto u čemu je uključen širok krug ljudi i da je pitanje dodjela “Luča” poprilično decentralizovano,” istakao je Savović.

Iako je proces decentralizovan i ne dozvoljava manipulacije, iz Ministarstva ističu da postoji predrasuda u društvu da je Luča statusni simbol.

“Mi sada imamo situaciju u školama da se na nastavnike vrši veliki pritisak već u početnim razredima, jer roditelji snažno insistiraju da njihovo dijete mora imati peticu iz nekog predmeta zbog toga što će izgubiti Luču.

Kako bi se ovaj problem riješio potrebne su cjelovite promjene obrazovnog sistema u Crnoj Gori vodeći računa o njegovoj organskoj povezanosti. Savović ukazuje da postoji mogućnost da se uvedu druga postignuća koja bi se vrednovala za Luču, ali ostaje da se promisli na nivou čitavog obrazovnog sistema.

“Ministarstvo prosvjete je upravni organ i ono zajedno sa Zavodom za školstvo i Centrom za stručno obrazovanje vrši permanentni nadzor nad vaspitno-obrazovnim ustanovama, vrši se konstantna podrška kroz edukaciju nastavnog kadra po pitanju praćenja dostignuća i ocjenjivanja učenika. Čitava paleta događaja se organizuje da bi se na taj način pratili savremeni trendovi koji su prisutni u Evropi i da bi išli u korak sa njima.”

Jedna od novih inicijativa jeste da se ukinu klasifikacioni periodi, poznatiji kao tromjesječja. Savović ističe da će biti potrebna dubinska analiza cjelokupnog obrazovnog sistema kako bi se odlučilo da li je efikasno imati četiri klasifikaciona perioda ili je potrebno taj broj smanjiti. Direktor Direktorata za opšte srednje obrazovanje, stručno obrazovanje i cjeloživotno učenje je objasnio koje su to manjkavosti zbok kojih postoje ovakva razmišljanja.

“Više se usresređujemo na administraciju i verifikovanje uspjeha učenika, a manje na analizu i dublje promišljanje šta je to u pitanju gdje treba pomoći učeniku. Ovo pitanje će se svakako pratiti i u narednom periodu treba očekivati neke pomake po pitanju klasifikacionih perioda.”

Savović se osvrnuo i na “curenje” testova iz matematike sat prije polaganja maturskog ispita, zbog čega je 20. aprila prekinuto testiranje polumaturana u crnogorskim školama.

“U prethodnom periodu smo dobili banalizaciju, a to je da su učenici i dio nastavnog kadra shvatili da je polaganje mature i male mature svrha sama po sebi, da je uspjeh na tom ispitu statusni simbol, nešto čime će da se hvale, a to nije poenta. Poenta je da dobijemo egzaktne podatke šta je to bilo dobro u prethodnom periodu i to dobro još više unaprijediti, šta je bilo loše u vaspitno-obrazovnom procesu i to pokušati da popravimo za naredni period.”

Iz Ministarstva šalju jasnu poruku da prepisivanje i ostala društveno neprihvatljiva ponašanja neće biti nagrađivana.

“Podvući će se crtata. Šaljemo poruku da na osnovu prepisavanja i bilo koje vrste prevara je nemoguće i ne bi bilo društveno poželjno postizati uspjeh,” kazao je Savović.

Da li će se maturski i stručni ispiti nastaviti u budućnosti i kakav će oblik dobiti zavisiće od analiza i strukturalnih promjena koje očekuju obrazovni sistem, poručili su iz Ministarstva prosvjete.

Izvor: kolektiv.me/Mediabiro

SOS linija baner

Nedjelja štednje

Leave a Reply