Roditelji djece koja pohađaju vrtić „Dragan Radulović“ podgoričke Javne predškolske ustanove „Đina Vrbica“ tvrde da su prethodnih dana, zbog načina trijaže, bili prinuđeni da u gužvi čekaju i duže od pola sata kako bi preuzeli svoje mališane. Brine ih što su u aktuelnoj epidemiološkoj situaciji, na taj način izloženi dodatnom riziku, jer čekajući ispred vrtića nije moguće bilo napraviti red niti poštovati mjere distance. Kao prilog tim tvrdnjama poslali su i fotografije, a neki od njih su naveli da je juče, u odnosu na prethodne dane, bila bolja situacija. Iz uprave JPU „Đina Vrbica“, kako navode, nijesu upoznati da taj problem uopšte postoji, naprotiv.
„Tokom jučerašnjeg dana održani su roditeljski sastanci u objektu ,,Dragan Radulović”, na kojima su roditelji pohvalili ažurnost trijažnih sestara prilikom preuzimanja djece. Mi, kao odgovorna ustanova, i te kako vodimo računa o preporukama Instituta za javno zdravlje, tako da se mjere poštuju u domenu naših nadležnosti“, ističu iz ove predškolske ustanove.
U prilog tim tvrdnjama navode i nenajavljenu posjetu sanitarnog inspektora koji je konstatovao da se sve mjere poštuju na najvišem nivou (dezinfekcija ruku djece pri ulasku u vrtić, mjerenje tjelesne temperature beskontaktnim toplomjerom, zaposleni i roditelji nose zaštitne maske.
„Iako korona nije mimoišla ni naše zaposlene, pa je veliki broj u izolaciji, medicinske sestre, koje su na trijaži, rade često i nakon svoje smjene kako bi se proces primanja i odvođenja djece nesmetano odvijao“, kazali su iz uprave JPU „Đina Vrbica“.
Smatraju da je neprimjereno poređenje sa prošlogodišnjom situacijom, kao i da je na početku školske 2020/2021. godine bilo oko 700 djece, dok trenutno vrtić pohađa oko 2.500 djece.
S obzirom na veliki broj zaposlenih koji su u samoizolaciji, kao i onih koji su oboljeli od COVID-a, u ovoj ustanovi je, kako navode, angažovan i dodatan broj radnika, kako bi se proces rada odvijao nesmetano, a djeca i roditelji ne bi trpjeli.
Marija, majka djevojčice koja ide u vrtić „Dragan Radulović“, tvrdi da problem oko preuzimanja djece postoji već neko vrijeme.
„U bilo koje vrijeme da se pođe zadržavamo se između 30 i 40 minuta, a živimo na dva minuta od vrtića. Ranije to nije bio slučaj u toj vaspitnoj jedinici. Nešto u organizaciji na trijažu nije postavljeno kako treba, a sve je veći broj zaista ogorčenih roditelja, što primjećujem kada pođem za svoje dijete“, ispričala je Marija.
Njenu priču je prekjuče potvrdila i Vanja, čije starije dijete pohađa isti vrtić. Ona je navela da se to dešavalo već danima i da roditelji, kada dođu po dijete, često nemaju kome da se obrate ni po 15 minuta.
„Mislim da na trijaži rade tri medicinske sestre. One prave spiskove od po nekoliko djece i onda odlaze po njih. Logično je da treba vremena da se djeca spreme za odlazak i da sve to potraje. Dok se one vrate sa grupom djece, prošlo je već dvadesetak minuta. Ako vaše nije među njima, to znači da će stići u narednoj turi, pa vam je zagarantovano još 20 minuta čekanja“, navodi Vanja.
Brine je kako će sve to izgledati kada ne bude ovakvo vrijeme, kada počnu kiše… Pita se i koliko će vremena trebati, kada bude hladno, dok djeca obuku jakne.
Ista mama potvrdila je da je u četvrtak bila mnogo bolja situacija, jer su u ekipi zaduženoj za trijažu bile medicinske sestre koje su to ranije radile.