Kod djece je proces tugovanja drugačiji nego kod odraslih, samim tim što je i kvalitet mišljenja drugačiji u odnosu na odrasle. Dijete se „priprema“ na gubitke od samog rođenja. Beba funkcioniše na principu zadovoljstva: gladna sam – nahrani me, pospana sam – uspavaj me, i slično, i osjeća uznemirenost ukoliko njene potrebe nijesu zadovoljene. Majka obrađuje bebinu uznemirenost i vraća je u obliku koji je prihvatljiv za bebu. Beba polako stiče povjerenje u majku, što je kasnije i osnova za povjerenje u život.
Dijete ne raspolaže riječju da ispolji ono što osjeća. Roditelj je taj koji imenuje osjećanja i daje značenje tome. U periodu oko druge godine, djeca uveliko pokazuju širok spektar osjećanja. Većini roditelja je svojstveno da ljutnju i tugu označavaju kao negativna osjećanja, i takvu poruku prenose djeci. Često se, posebno dječacima, upućuje poruka: „Ti si muško, nije u redu da plačeš.“ Takođe, djecu često kažnjavamo kada su ljuta. Tako dijete uči da ta osjećanja nijesu adekvatna i često, ako osjeća ljutnju i tugu, doživljava da ono samo nije adekvatno, da nije u redu. Djeca znaju da potisnu takva osjećanja, da ih okrenu ka sebi, unutra, a ne ka spolja. Gubici upravo izazivaju ta osjećanja, tako da se dešava da dijete ili odrasli često plaču u sebi ili ljutnju okrenu ka sebi, što na kraju dovodi do razvijanja raznih psihosomatskih oboljenja i teškoća u funkcionisanju osobe..Važno je da roditelj ispoštuje svako dječje osjećanje, da djetetu šalje poruku da je u redu biti tužan, biti ljut, i da mu bude model u ispoljavanju tih osjećanja.
Ako roditelj doživi gubitak, važno je da ispoljava osjećanja pred djetetom i da priča o tome. Dijete intuitivno osjeća tugu majke kada je ona nekoga izgubila. Ako majka negira svoju bol i tugu, dijete dobija poruku da je u redu biti u neskladu sa sobom. Ili ako je majka zaglavljena u svom bolu, dijete može biti lojalno majci jer će sve da uradi za njenu ljubav i na taj način da potpuno zaustavi sebe, što se može manifestovati kroz neuspjeh u školi, neprilagođeno ponašanje, povučenost, probleme sa spavanjem, enurezu (noćno mokrenje) i slično. Treći faktor koji utiče na način na koji doživljavamo gubitke, i kao djeca a kasnije kao odrasli, jeste karakteristika dječjeg mišljenja.
Djetetu je teško da shvati smrt kao kraj, kao konačnost. Drugačije je i shvatanje uzročnosti pojava, posebno onih koje su daleko od iskustva djeteta. Dijete može da vjeruje da je nešto što je ono uradilo, izazvalo na primjer smrt nekog bliskog – magizam u mišljenju ili da vjeruje da može avionom ili pomoću kišobrana da ode na nebo i posjeti nekoga ko je umro. Zato je važno saopštiti djetetu o smrti nekog bližnjeg na način koji je primjeren njegovom uzrastu i razvoju mišljenja. Najbolje bi bilo da to uradi osoba u koju dijete ima najviše povjerenja.