PIŠE: Snežana Milanović, viši strukovni fizioterapeut
Spušteni svodovi i ravna stopala su deformiteti koji se najčešće nalaze kod djece školskog uzrasta. Razlog nastanka je prije svega nasledni faktor i tada kažemo da dijete ima ravna stopala. To znači da nema svodova kada dijete stoji, ali ni kada sjedi za razliku od spuštenih svodova gde je svod prisutan u sjedećem položaju ali se gubi pod opterećenjem kada dijete stane.
Spušteni svodovi nastaju zbog prirodne slabosti ili zbog nedovoljna aktivnost mišića stopala. Djeca su uglavnom prezaštićena u prvim godinama života kada se svodovi formiraju, pa nedovoljno ojačani mišići pod djetetovom težinom popuste. To se dešava i kada se dijete puno ugoji ili naglo izraste.
U školskom uzrastu najveći broj djece nema naviku vježbanja i bavljenja sportom tako da se sa njihovim rastom povećava rizik od pojave spuštenih svodova. Djeca sa ravnim stopalima i spuštenim svodovima često imaju bolove u nogama, brzo se zamaraju, ne mogu dugo da hodaju, nerado trče ili trče nepravilno pa je i ovo razlog što izbjegavaju bavljenje sportom.
Da li dijete ima ravna stopala ili spuštene svodove možete da vidite ako mokrim stopalima stane na ravnu površinu (pločice u kupatilu) i ostane trag. Ako ima odstupanja u odnosu na normalan otisak dijete treba odvesti na pregled kod ljekara.
Drugi način da projverite da li je prisutan deformitet je da dijete bosim nogama stane ispred vas okrenuto leđima. Ako uočite da je Ahilova tetiva na peti iskrivljena u stranu i peta zarotirana u polje, a oslonac stopalom o pod na unutrašnjoj strani dijete sigurno ima ravna stopala ili spuštene svodove.
Pored adekvatne obuće koja treba da bude prije svega odgovarajuće veličine, primjerena djetetovim aktivnostima (cipele i sandale za hodanje, patike za sportske aktivnosti), dijete sa ravnim stopalima treba da nosi i anatomske uloške koji će obezbijediti rasterećenje stopala i adekvatan položaj noge u obući pri hodu.
Da bi se spriječila progresija deformiteta i postigla korekcija neophodno je da djeca rade vježbe za jačanje mišića stopala. Vježbe se rade svakog dana u trajanju od 10-15 minuta. Samo dovoljno snažne i pravilno izvedene vježbe mogu dati zadovoljavajuće rezultate, zato je neophodna obuka djece koja treba da vježbaju i roditelja koji će to nadzirati.
Stopala su zategnuta – snažno savijamo prste
Hodanje na petama sa savijenim prstima
Hodanje po štapu sa savijenim prstima
Prelazak stopalom po bodljikavom valjku
Savijenim prstima na jednoj nozi dodirujemo koljeno druge noge i vraćamo u početni položaj
Skupljanje klikera prstima i spuštanje u posudu
Duska Radović Šubarić
U kom uzrastu se najranije moze utvrditi da li dijete ima ravna stopala?
Danijela Medic
posle 3 god
Duska Radović Šubarić
Hvala😄
Roditelji.me
http://www.roditelji.me/blog/2013/11/07/ravna-stopala/
Marijana Danilo
Ne mora da znači..
Svod stopala moze da “spadne” i sa 10 god. (a da je prije toga bilo ok) ..
A moze se primijetiti i posle godinu dana ..
Nema pravila.
Bojana Tesovic
Odlicno slike za vjezzbe
Ana Vujović
Zorica Vujovic
Dijana Merdovic
Do kog uzrasta se to gleda?Meni je pedijatar rekao da do trece godine ne vodim dete kod ortopeda…
Alisa Ljesnjanin
Moj sin ima ravne tabane…pregled smo uradili posle trece godine prije nista
Marija Stankovic
Meni receno kad ga dovedem sa 3 ipo god na sistematski pregled da ce mi reci vezano za stopala,ali ja mislim da su ravna
Pavle Branka Tomanovic
Samo jedno pitanje:
Jeste li ilad culi da je neko ko je imao ravne tabane uspio da ispravi stopala,tj. vrati ih u normalan polozaj?
P.s.Pametnom dosta. 😉