Objavljeno: 23.12.2014, 10:44h
Bez obzira na to da li ste planirali da dojite nekoliko mjeseci ili nekoliko godina, odbijanje od sisanja odnosno prestanak dojenja uslijediće prije ili kasnije. Taj period može biti neprijatan i stresan, kako za majku tako i za bebu i kroz njega se mora proći sa puno pažnje, strpljenja i ljubavi
PIŠU: Nevena Vujošević i Maja Raičević, savjetnice za dojenje udruženja Roditelji
Kako i kad prestati sa dojenjem za mnoge majke predstavlja dilemu. Zagovornici dojenja preporučuju da se bebe doje minimum jednu godinu, a poželjno je i dvije. U svakom slučaju i svakoj opciji, jednog trenutka sa dojenjem se mora prestati. Naši savjeti o prestanku dojenja se odnose na djecu koja su navršila godinu jer vjerujemo da je to minimum koji treba pružiti djeci da se hrane ovog dragocjenom tečnošću.
Da bi se uspostavilo pravilno i uspješno dojenje, potrebno je vrijeme. Onoga trenutka kada majka, iz bilo kog razloga, odluči da prekine sa dojenjem nastaje jedan novi problem, za čije rješavanje je takođe potrebno vrijeme.
Bez obzira na to da li ste planirali da dojite nekoliko mjeseci ili nekoliko godina, odbijanje od sisanja odnosno prestanak dojenja uslijediće prije ili kasnije. Taj period može biti neprijatan i stresan, kako za majku tako i za bebu i kroz njega se mora proći sa puno pažnje, strpljenja i ljubavi. A da bi se ušlo u cijelu priču, jedna strana mora da odluči da više ne želi da doji odnosno sisa.
Onoga trenutka kada uđete u priču zvanu „ prestanak dojenja“ naići ćete na različite savjete. Jedan od njih je da, svaki put kada dijete zatraži da sisa, namažete bradavicu paprom, medom, bijelim lukom ili sličnim stvarima i na taj način mu dojku učinite odbojnom. Takođe, možete naići na savjet da udaljite dijete od sebe na kraći vremenski period tako što ćete ga poslati kod babe, tetke, ujne ili ćete vi otputovati negdje, a dijete ostaviti sa tatom. Na taj način se očekuje da će dijete zaboraviti dojku. To je sve nepotrebno i suviše stresno i za bebu i za majku.
Svaka od ovih metoda ima svoje prednosti i mane ali stvar je u tome da prekid jednog ovako lijepog perioda u životu majke i djeteta treba prekinuti na najbolji i najmanje moguće traumatičan način.
Najbolje je primijeniti neku metodu kojom prekid dojenja neće biti iznenadan i šokantan za dijete. Znači, to treba odraditi postepeno, strpljivo i sa velikom dozom upornosti.
Ako je majka odlučila da prekine dojenje, onda je najbitnije je da bude sigurna u tu odluku i da je donese bez pritiska sredine. Onda kada se ona osjeti spremnom da okonča jedan period (period dojenja) i započne novi u životu djeteta, sve će proći sa mnogo manje stresa.
Jedan od načina koji može trajati duže ali je najmanje traumatičan za dijete jeste da majka nikada ne nudi dojku ali isto tako i ne odbija ako dijete traži da sisa. Na taj način se očekuje da dijete postepeno, samo prestane sisati.
Takođe, u ovu svrhu se može iskoristiti i skretanje pažnje. Znači, kada dijete zatraži dojku treba mu skrenuti pažnju nečim drugim – npr. dati mu neku igračku, slikovnicu, ponuditi mu vodu, sokić, neku voćkicu, izvesti ga u šetnju i tome slično.
Ako taj metod ne funkcioniše prelazi se na planirani ukidanje jedan po jednog podoja. Najbolje je početi sa dnevnim, a večernji (koji je najčešće za za bebu najveće zadovoljstvo) ostavlja se za kraj. Takođe, dobro je da majka tokom dana odredi period za vrijeme kojeg bebi neće dati da sisa. Npr. ako je beba sisala u 8 sati ujutru, onda do 13 sati, nema podoja. U to vrijeme djetetu treba skrenuti pažnju nekom interesantnom aktivnošću koja mu predstavlja zadovoljstvo (igra, šetnja…)
Kada se pređe na ukidanje noćnih podoja (koji će svakako ići malo teže) može se ponuditi neki napitak u flasici, najbolje voda zbog karijesa koji može izazvati sva ostala tečnost. U početku će biti teško i sa neprospavanim noćima, ali kada se jednom krene sa ovim ne treba odustajati, jer svaki sledeći put će biti teže.
Večernji podoj je vjerovatno jedan od najtežih za ukidanje. Ono što je dobro je da se prekine večernja rutina na nekoliko dana. Obično se bebe uveče okupaju, a onda slijedi podoj i san. Dobro je da nekoliko dana preskočite kupanje ili da ga obavite u nekom drugom periodu dana. Takođe dobro bi bilo i promijeniti način uspavljivanja, ako je moguće. Dogovorite se sa partnerom da on uspavljuje bebu nekoliko dana..
Promijenite rutinu i u toku ukidanja dnevnih podoja. Ako je dojenje obavezno nakon buđenja, potrudite se da dijete ujutru dočeka tata, odvede ga u kuhinju i pripremi mu doručak. Isto tako i uveče. Ako dojite po povratku iz vrtića onda bi trebalo nakon vrtića otići u šetnju ili park kako bi se djetetu skrenula pažnja. U tim danima izbjegavajte da nosite i odjeću koja dijete podsjeća na dojenje.
Prestanak dojenja ne bi trebalo da se odvija kad i ostale veće promjene u životu djeteta – npr. rođenje brata ili sestre, odlazak u vrtić i tome slično.
Zaustavljanje mlijeka
Što se tiče samog zaustavljanja mlijeka u grudima važno je znati da će se njegova količina polako smanjivati postepenim ukidanjem podoja. Kada se potpuno prestane sa dojenjem treba uzimati manje tečnosti, grudi uvezati pamučnom pelenom ukoliko se osjeti veća količina mlijeka u njima, i izmlazati se samo ako je velika napetost u dojkama, i samo onoliko koliko je dovoljno da ta napetost popusti. Važno je da “podvezivanje” grudi ne traje dugo, a na grudi se može stavljati i raštan ispod podveza. Takođe, treba provjeravati i opipavati grudi, da bi se provjerilo jesu li se pojavile grudvice ili začepljenja kanala. Ako se primijete treba ih masirati blagim kružnim pokretima i nakon toga na njih stavljati hladne obloge po nekoliko minuta. Postupak se ponavlja nekoliko puta u toku dana dok se začepljenje ne “razbije”.
U svakom slučaju, u ovom periodu je neophodna velika količina ljubavi, nježnosti i vremena koju ćete posvetiti djetetu kako biste mu nadoknadili trenutke koje je imalo sa vama za vrijeme dojenja, a koje će sada izgubiti.
Takođe, koliko god da je majka željela prestanak dojenja ona se može osjećati depresivno i tužno. To stanje nije neobično, kratkotrajno je i posljedica je hormonskih promjena. Važno je da majka i na to bude pripremljena.
Ne zaboravimo
Dojenje je najprirodniji, najbolji, najjednostavniji način hranjenja bebe. Ono predstavlja posebnu vezu između majke i djeteta. Osim što je dojenje hrana koju je priroda namijenila novorođenčetu to je i jedan je oblik maženja, bliskosti, komunikacije i utjehe između majke i bebe, kako male tako i onih malo većih.
To je proces za koji bi svaka žena trebalo da se pripremi još za vrijeme trudnoće.
Majčino mlijeko bebi obezbjeđuje svu potrebnu energiju, vitamine, minerale, proteine i masti potrebne za rast i razvoj.